Evropská centrální banka (ECB) bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, ačkoli očekává výrazné zpomalování ekonomické aktivity. Uvedla to šéfka ECB Christine Lagardeová při svém vystoupení v Evropském parlamentu. Varovala rovněž, že vládní opatření na podporu domácností a podniků v Evropě jsou příliš široká. Naznačila, že tato opatření by mohla narušovat snahu ECB o redukci inflace, píše agentura Bloomberg.

ECB v září v rámci boje proti inflaci zvýšila svou základní úrokovou sazbu o rekordních 0,75 procentního bodu na 1,25 procenta. „Očekáváme, že budeme na několika příštích zasedáních pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, abychom utlumili poptávku a zabránili trvalému růstu inflačních očekávání,“ uvedla Lagardeová.

Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu podle odhadu statistického úřadu Eurostat zrychlilo na 9,1 z červencových 8,9 procenta. Inflace tak vystoupila na další rekord a nachází se vysoko nad dvouprocentním cílem ECB.

ECB bude o dalším zvýšení úrokových sazeb rozhodovat na zasedání, které se uskuteční 27. října. Banka zahájila zvyšování úrokových sazeb v červenci, kdy její základní úrok stoupl na 0,50 procenta z rekordního minima nula procent, na kterém se držel od roku 2016.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account