Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání ponechala svou měnovou politiku beze změny, včetně úrokových sazeb. Uvedla nicméně, že zahájí první revizi své strategie od roku 2003, která bude zahrnovat nejen přezkum postupů, nástrojů a měření, ale také způsobů komunikace. Proces má být hotov do konce roku.

Rada guvernérů dnes potvrdila svůj závazek, že úrokové sazby zůstanou na současných nebo nižších úrovních a že centrální banka bude pokračovat v nákupech dluhopisů, dokud se výhled inflace stabilně nepřiblíží dostatečně blízko cíli, tedy dvěma procentům.

Loni v září ECB snížila svou depozitní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové minimum minus 0,5 procenta. Zároveň oznámila, že od listopadu obnoví nákupy dluhopisů, a to v objemu 20 miliard eur (zhruba 503 miliard Kč) měsíčně.

Uvolněnější podmínky pro poskytování půjček mají podpořit expanzi v eurozóně, vytvořit tlak na růst cen a výrazněji také podpořit inflaci, aby se přiblížila ke střednědobému cíli ECB.

Rizika, která by mohla zpomalit růst, jsou spojena s geopolitickými faktory, růstem ochranářství a zranitelností rozvíjejících se trhů. Jsou ale už méně výrazná, protože některé nejistoty kolem zahraničního obchodu jsou na ústupu, uvedla Lagardeová.

Rada guvernérů ECB uvedla, že prvořadé místo v přezkumu bude mít kvantitativní vyjádření cenové stability spolu s postupy a nástroji, kterými se dosahuje cenové stability. Přezkum ale má zohlednit i další aspekty, včetně otázky ochrany životního prostředí, zaměstnanosti a finanční stability.

Spekuluje se, že ústředním bodem revize bude změna formulace cenové stability. V současné době chce mít ECB inflaci těsně pod dvěma procenty, je ale možné, že cíl posune na rovná dvě procenta. Analytici se také domnívají, že ECB bude za vážný problém považovat nejen příliš vysokou inflaci, ale také inflaci příliš nízkou, uvedla agentura Reuters.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account