Evropská centrální banka prodloužila o devět měsíců hlavní požadavek na kapitál komerčních bank. Jako důvod v dnešním prohlášení ECB uvedla výjimečnou makroekonomickou situaci související s koronavirovou pandemií. Opatření má pomoci bankám pokračovat v poskytování úvěrů ekonomice zasažené pandemií.

Úleva ECB se týká tzv. pákového poměru (leverage ratio), který je alternativou ukazatele kapitálové přiměřenosti. ECB tak nadále umožní bankám, aby vylučovaly vklady uložené u centrální banky při výpočtu jejich pákového poměru. ECB o tomto opatření rozhodla v září 2020 a nyní se prodlužuje do března 2022. Původně mělo opatření skončit 27. června 2021. Celkem tohoto opatření využilo 39 bank.

Postoj ECB je v kontrastu s postoji centrálních bank ve Švýcarsku a USA, které tuto úlevu letos ukončily. To poukazuje na silnější závislost eurozóny na bankovních úvěrech než na kapitálových trzích jako zdroji pro financování firem, upozornila agentura Bloomberg.

ECB a další orgány poskytly bankám v době pandemie bezprecedentní regulační úlevy, aby jim pomohly absorbovat ztráty a pokračovat v poskytování úvěrů. Poskytnutá úleva u pákového poměru má pomoci zabránit nechtěným důsledkům programu nákupu dluhopisů ECB, kvůli kterému by banky mohly vypadat jako vysoce zadlužené, pokud by výjimka nebyla zavedena.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account