Americká centrální banka (Fed) předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v letošním roce klesne o 6,5 procenta. Zároveň slíbila, že bude pokračovat v rozsáhlé podpoře domácí ekonomiky, která se potýká s dopady šíření koronaviru. Svou základní úrokovou sazbu banka podle očekávání ponechala beze změny v pásmu nula až 0,25 procenta.

V příštím roce očekává Fed nárůst ekonomiky o pět procent. “Pokračující zdravotní krize bude mít v blízké době silný dopad na ekonomickou aktivitu, zaměstnanost a inflaci a přináší značná rizika pro hospodářský výhled na středně dlouhé období,” uvedla centrální banka v dnešním prohlášení.

Představitelé Fedu předpokládají, že základní úroková sazba zůstane v blízkosti nuly minimálně do roku 2022. Banka rovněž slíbila, že bude pokračovat v nákupech dluhopisů v dosavadním tempu. Měsíčně by tak měla nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

“To lze považovat za pozitivní zprávu, jelikož před zasedáním se očekávalo, že Fed naznačí plán postupné redukce nákupů,” uvedl analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. “Burzy reagují na rozhodnutí americké centrální banky optimisticky,” dodal. Americký akciový index S&P 500 bezprostředně po zveřejnění prohlášení Fedu smazal své dnešní ztráty, později však opět klesl.

Míra nezaměstnanosti v USA by podle Fedu měla na konci letošního roku činit 9,3 procenta, zatímco v květnu dosahovala 13,3 procenta. Do konce příštího roku by pak měla klesnout na 6,5 procenta.

Šéf Fedu Jerome Powell slíbil, že banka bude usilovat o návrat zaměstnanosti a ekonomiky na dřívější úrovně. “Jsme odhodláni využít všechny své nástroje,” uvedl. “Je to dlouhá cesta. Bude to určitou dobu trvat,” dodal.

Americký ministr financí Steven Mnuchin dnes uvedl, že ekonomika Spojených států již začala oživovat z propadu způsobeného šířením koronaviru a ve třetím a čtvrtém čtvrtletí se její stav bude “dramaticky” zlepšovat.

V prvním čtvrtletí se HDP Spojených států podle údajů amerického ministerstva obchodu snížil o 4,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se očekává ještě výraznější propad, který by podle některých odhadů mohl činit přes 20 procent.

Světová banka tento týden předpověděla, že ekonomika USA v letošním roce klesne o 6,1 procenta. V příštím roce pak počítá se čtyřprocentním nárůstem.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account