Americká centrální banka (Fed) podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny. Poukázala na pokračující hospodářský růst a příznivé podmínky na trhu práce ve Spojených státech. Šéf Fedu Jerome Powell rovněž upozornil na známky stabilizace růstu světové ekonomiky. Varoval nicméně, že nadále existují rizika pro budoucí vývoj, včetně nového typu koronaviru šířícího se z Číny.

Základní úroková sazba Fedu se nyní nachází v rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. V loňském roce ji banka třikrát snížila, a to vždy o čtvrt procentního bodu. Snažila se tak ochránit americkou ekonomiku před negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

V USA se budou v listopadu konat prezidentské volby a ekonomika by měla patřit mezi hlavní témata kampaně nynějšího prezidenta Donalda Trumpa. Ten se už delší dobu snaží centrální banku přimět k výraznějšímu snižování úroků, které by podle něj kromě podpory ekonomiky přineslo i pokles nákladů na správu státního dluhu.

Podle dnešního prohlášení Fedu je nicméně současné nastavení měnové politiky „přiměřené pro podporu udržitelné expanze ekonomické aktivity a silných podmínek na trhu práce“.

Powell uvedl, že nový koronavirus pravděpodobně naruší ekonomickou aktivitu v Číně a možná i na globální úrovni. Dodal, že Fed vývoj kolem nového koronaviru pozorně sleduje, na posouzení rozsahu jeho makroekonomických dopadů je ale ještě příliš brzy.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account