Riziko firemních bankrotů ve Spojených státech zůstává vysoké, přestože se ekonomika zotavuje z útlumu způsobeného pandemií covidu-19. Uvedla to dnes americká centrální banka (Fed) ve své pololetní zprávě o měnové politice pro Kongres.
Nízké úrokové sazby a obnovený hospodářský růst by podle zprávy sice mohly potíže amerických firem zmírnit, ale „hrozba insolvence u malých a středních podniků i některých velkých podniků zůstává značná“.
Šéf Fedu Jerome Powell příští týden tuto zprávu předloží při slyšení v Kongresu. Představí rovněž své vlastní hodnocení stavu ekonomiky a bude čelit otázkám zákonodárců. Ty se podle agentury Reuters pravděpodobně budou soustředit na to, kolik další pomoci bude americká ekonomika od federální vlády potřebovat, aby se vypořádala s dopady koronavirových omezení.
Americký prezident Joe Biden se nyní snaží v Kongresu prosadit balík nových stimulačních opatření v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (téměř 41 bilionů Kč). Kongres již loni schválil opatření v hodnotě téměř čtyř bilionů dolarů, která zahrnovala například jednorázové příspěvky pro domácnosti či půjčky pro malé podniky.
Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se loni kvůli pandemii propadl o 3,5 procenta. Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) začátkem února předpověděl, že v letošním roce se HDP zvýší o 4,6 procenta. Tento odhad přitom ještě nezahrnuje plánovaný stimulační balík prezidenta Bidena.