Hypoteční banka plošně zvyšuje úrokové sazby hypoték o 0,2 bodu. Nové ceny platí ode dneška. Důvodem je zdražování peněz na mezibankovním trhu. Banka je lídrem hypotečního trhu. Ostatní banky zatím se zvyšováním sazeb vyčkávají.

K plošnému zvýšení úrokových sazeb Hypoteční banka přistoupila po delším období jejich klesání. Průměrná úroková sazba hypoték v říjnu klesla podle Fincentra Hypoindexu na 2,36 procenta ze zářijových 2,47 procenta. Sazby klesly devátý měsíc v řadě. Na minimu byla sazba v prosinci 2016, a to 1,77 procenta.

“Pečlivě sledujeme situaci na trhu i kroky konkurence a nevylučujeme, že v dohledné době zvážíme zvýšení úrokových sazeb u hypoték,” řekl mluvčí České spořitelny Filip Hrubý. Komerční banka zvyšování sazeb u hypoték podle mluvčího Pavla Zúbka v tuto chvíli nepřipravuje.

“Již od léta rostou ceny našich zdrojů, do dnešního dne o více než 0,5 bodu. Nyní jsme se rozhodli na tento nárůst reagovat,” uvedla mluvčí Hypoteční banky Andrea Vokálová.

Cena peněz na mezibankovním trhu se od září postupně zvyšuje, na průměrné úrokové sazbě to ale příliš vidět není, sdělil hypoteční specialista společnosti ChytryHonza.cz Daniel Horňák. Banky tak podle něj sahají do svých zisků a i přes rostoucí cenu zdrojů snižují sazby koncovým klientům.

Ředitel hypotečních úvěrů Raiffeisenbank Milan Voldřich upozornil na to, že v listopadu se cena peněz na pětileté fixace dotkla dvou procent, což je o půl bodu více než na začátku října. To už je podle něj velký skok, který se musí do ceny hypoték promítnout v následujících měsících, pokud banky nebudou chtít prodávat hypotéky pod svými náklady.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account