Sazby hypoték v listopadu stagnovaly, v případě fixace úrokové sazby na pět let mírně vzrostly. Průměrná sazba v listopadu stoupla na 2,56 procenta, což je proti říjnu nárůst o 0,06 procentního bodu. Od počátku roku 2019, kdy sazby překonaly tři procenta, činí pokles 0,48 bodu, vyplývá z Broker Consulting Indexu.

“Není čeho se obávat. Stále jsme přesvědčeni, že úrokové sazby i v dalších obdobích zůstanou na podobných úrovních jako nyní, nebo mohou dokonce mírně klesat. Vše má ve svých rukou Česká národní banka,” uvedl analytik Broker Consulting Martin Novák. “Pokud ČNB bude zvyšovat základní úrokové sazby, je samozřejmě možné, že vývoj sazby bude rostoucí. Na druhou stranu signály z trhů takové nejsou a všichni očekávají, že ČNB zatím ponechá sazby bez výrazných změn,” dodal.

Na hypotečním trhu nastal meziroční propad zhruba 20 procent v počtech i objemech. Je to podle Nováka dáno postupným nasycením trhu a rostoucími cenami nemovitostí. Třetím důvodem je zásah ČNB na konci loňského roku. Jde o doporučení úvěrujícím bankám na zavedení dodatečných schvalovacích parametrů, které míří na platební schopnost klientů.

Pro příští měsíc a rok 2020 očekává Novák stabilní hypoteční trh a postupnou stabilizaci trhu s nemovitostmi. “Nepředpokládáme pokles cen, ale jejich růst se kvůli snižující se poptávce výrazně zpomalí,” odhadl.

Z hlediska obliby délky fixace je pětiletá v méně než polovině případů. Zhruba třetina hypotečních úvěrů je sjednána s desetiletou fixací. Zhruba pětina připadá na sedmiletou fixaci.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account