Téměř polovina lidí v současnosti jezdí vlastním autem méně, než by chtěla. 46 % lidí tak reaguje na vysoké ceny pohonných hmot a celkové zdražování. Dalších 22 % zvažuje, že cestování vlastním autem omezí. Naopak pro 32 % lidí nepřipadá další omezení jízdy autem v úvahu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Raiffeisen – Leasing.

Jízdu vlastním autem omezují méně hlavně obyvatelé větších měst nad 100 000 obyvatel, mezi nimi to uvedla celá polovina. V této skupině také 30 % respondentů říká, že už nyní na kratší trasy využívá jiný dopravní prostředek (například MHD) a autem absolvuje jen delší cesty. Využití auta na delší trasy je také jedno z nejčastěji zvažovaných opatření společně s opravou vozu, aby nemělo zbytečně vysokou spotřebu. Jedno nebo druhé se chystá udělat 22 % lidí.

Pro čtvrtinu lidí je pak variantou do budoucna pořízení hybridu nebo elektromobilu. O takovém řešení přemýšlejí častěji obyvatelé Prahy, mladší lidé, muži, ale třeba také lidé žijící ve městech do 20 000 obyvatel.

Naopak mezi nejméně využívaná opatření patří sdílení nákladů na provoz vozidla, například v rodině, s přáteli nebo formou spolujízdy. Dvě třetiny respondentů u těchto opatření uvedly, že pro jejich situaci nepřipadá takové řešení v úvahu. Výjimkou jsou v tomto ohledu zástupci nejmladší generace do 26 let, ve které takovou formu úspor provozních nákladů dělá nebo zamýšlí každý druhý.

Průzkum realizovala společnost Raiffeisen – Leasing v červenci tohoto roku, zúčastnilo se ho 525 respondentů. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos.

 

Zdroj: Raiffeisen – Leasing

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account