O valorizaci příspěvků na bydlení kvůli růstu cen energií bude vláda rozhodovat v druhé polovině září. Nové částky pro výpočet dávky neboli státem stanovené normativní náklady by měly platit pak od října, podpora by se podle nich vyplácela ale zpětně od července. Před zasedáním vlády to novinářům řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj vláda dnes požádá ministerstvo průmyslu a Energetický regulační úřad (ERÚ) o odhad vývoje nákladů na energie a nájmy.

„Fakticky budeme rozhodovat v druhé polovině září, abychom byli schopni normativ upravit k 1. říjnu,“ uvedl.

Takzvané normativní náklady neboli strop pro výpočet dávek upravuje vláda ve svém nařízení. Návrh předloží ministerstvo práce kabinetu v září. Dnes má vláda v programu svého zasedání dva body s názvem „Předložení odhadu průměrného navýšení úrovně nákladů na energie“. První materiál se týká vývoje pro příští rok a druhý letošního druhého čtvrtletí.

Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí v Praze 35 procent příjmu a jinde 30 procent. Dávka odpovídá pak rozdílu mezi skutečnými výdaji – ale nejvýš do normativních nákladů – a právě 30 či 35 procenty příjmu. V červnu dávku dostalo 177 400 domácností. Je to meziročně o devět procent víc, ale méně než před rokem 2019. Nižší než v minulosti jsou i výdaje. Za první pololetí činily 3,83 miliardy korun.

Pro letošek se normativy v nájmu podle počtu členů domácností a velikosti bydliště pohybují od 6746 do 22 495 korun. Například v Praze činí pro samotného člověka 10 121 korun, pro tříčlennou rodinu 18 312 korun. V okresním městě pro jednotlivce normativ dosahuje 6929 korun a pro tříčlennou rodinu 12 599 korun. Ve vlastním či družstevním bytě je strop podle počtu osob mezi 6232 a 14 368 korunami, velikost bydliště se nezohledňuje.

Podle odborníků na sociální problematiku jsou normativní částky nízké a neodpovídají realitě, a to zvlášť pro malé domácnosti ve velkých městech. S navýšením normativů a výdajů na dávky souhlasí ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Normativy stanovuje vláda na každý rok. Nové částky platí vždy od ledna. Fialův kabinet prosadil už pro letošek kvůli růstu cen energií jednorázové navýšení. Do zákona pak dostal i ustanovení, že při dalším významném zdražování může částky ještě upravit. Zatímco dosud nastavení normativů vycházelo z předchozího vývoje cen, nově se dá započítat i odhadovaný růst. Odhady průměrných nákladů u energií dodá ministerstvo průmyslu s ERÚ, pokud mu to vláda uloží.

Podle údajů Českého statistického úřadu se v červenci ceny elektřiny meziročně zvedly o 33,6 procenta. Plyn zdražil o 59,8 procenta a tuhá paliva o 41,1 procenta. Nájmy se od loňského do letošního července navýšily o 4,9 procenta, vodné o 5,3 procenta, stočné o 6,4 procenta a ceny tepla a teplé vody o 19,2 procenta.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account