V době koronakrize to zažil snad každý investor. Hodnota i dobře diverzifikovaného portfolia se najednou dostala do červených čísel. Kdo nezpanikařil a nedělal vůbec nic, většinou vyhrál. Jaká jsou nebezpečí v oblasti investic?

V prostředí nulových úrokových sazeb je kolísání hodnoty portfolia nezbytné i pro nejkonzervativnější investory. Lidé si často neuvědomují, že základní riziko špatné investice je ztráta peněz, ne samotný pokles hodnoty. Úbytek financí samozřejmě nemá nikdo rád. Vůči špatnému pocitu provázejícímu kolísání trhů je třeba si vypěstovat odolnost.

Asi nejdůležitější je dnes pokles bezrizikových úrokových sazeb zpět na nulu, což dramaticky mění možnosti konzervativních investorů. Sám se za konzervativního považuji. V Česku je základní úroková sazba 0,25%. V Evropě jsou čísla záporná a ve Spojených státech se očekává, že sazby zůstanou na nule až do roku 2022. Abychom si s tím poradili, možná překvapivě nepotřebujeme přesné predikce, co budou dělat burzy. Spíše je na místě si uvědomit vlastní stereotypní názory a zažité postoje. Hlavní roli tu často hraje strach z neznáma.

Přitom mnohdy stačí nic nedělat a nepanikařit. Existují i složitější matematické úkony než investování. Snížit riziko investice se dá jednoduše prostřednictvím široké diverzifikace. Uvědomíte si pak některé paradoxy. Například i přesto, že při bankrotu firem jsou dluhopisy bezpečnější než akcie, hrozba trvalé ztráty peněz v prostředí nulových úrokových sazeb je větší právě u dluhopisů méně kvalitních firem než u akcií špičkových firem. Můžete ji snížit tak, že si koupíte opravdu bezpečný dluhopis s garantovaným nulovým výnosem v české koruně nebo sestavíte portfolio s několika desítkami dluhopisů, kde budou rizikovější i méně rizikové položky.

Dlouhodobé nebezpečí v oblasti investic představuje inflace. A to navzdory faktu, že v dohledném období trápí centrální banky riziko deflace. Proto by v kvalitním portfoliu měla mít zastoupení jak finanční, tak reálná aktiva. Jako dobrý neutrální návyk může posloužit třetinové pravidlo: držet třetinu v akciích, třetinu v nemovitostech a třetinu v rezervě (hotovost, dluhopisy a zlato). Hlavně se vyhnout extrémům typu „všechno“ nebo „v žádném případě nic“, pokud tyto extrémní názory plynou z předsudků, neznalosti či špatné zkušenosti.

Přijmout riziko nedokáže každý. Nejistotu nelze optimalizovat. Při investování je důležité dbát na emoční pohodu a diverzifikaci portfolia vnímat jako finanční hygienu. Kolísání hodnoty takto sestaveného portfolia by nás mělo uspávat, nikoliv budit ze snů.

Petr Šimčák, zástupce ředitele obchodu Amundi Czech Republic Asset Management

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account