Dnes končí 12. upisovací období pro prodej státních dluhopisů pro občany, tzv. Dluhopisy Republiky. Dluhopisy bylo možné objednávat od 21. června. Dluhopisy z této emise je třeba zaplatit do pondělí 20. září. Ministerstvo financí zároveň v pondělí spustí prodej 13. emise dluhopisů. Informace o nové emisi i statistiky k právě končící emisi úřad zveřejní rovněž v pondělí.

Do pondělí 20. září musí být peníze za dluhopisy již připsány na účtu. Dluhopisy je možné si pořídit do dnešních 23:59 prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu nebo do konce pracovního dne na vybraných pobočkách České spořitelny a ČSOB. Dluhopisy budou vydány 1. října.

Pokud zájemci o dluhopisy ještě nemají založen majetkový účet a elektronický přístup k němu, je možné zřízení provést rovněž plně elektronickou cestou. Ministerstvo financí totiž v rámci digitalizace systému distribuce státních dluhopisů pro občany spustilo na jaře letošního roku možnost dálkové identifikace a autentizace. V prostředí portálu e-identita.cz lze celý proces zřízení elektronického přístupu ke správě majetkového účtu a nákupu státních dluhopisů provést například občanským průkazem s aktivovaným kontaktním čipem vydaným po 1. červenci 2018.

Od pondělí Ministerstvo financí naplánovalo 13. emisi prodeje státních dluhopisů pro občany. V rámci ní si budou moci lidé objednávat dluhopisy do pátku 23. prosince. Další upisovací období budou následovat.

V dnes končící emisi ministerstvo nabídlo investorům dva typy dluhopisů, a to reinvestiční a protiinflační se splatností šest let. Výnosy obou dluhopisů jsou osvobozené od daně z příjmů.

Reinvestiční spořící dluhopis má stejně jako předchozí emise rostoucí roční výnosy. Průměrnou roční úrokovou sazbu ministerstvo financí stanovilo u končící emise na 1,5 procenta, tedy stejně jako u předchozí.

U tzv. protiinflačního dluhopisu je nadále jeho výnos stanovený podle vývoje spotřebitelských cen. Minimální úroková sazba v každém výnosovém období je stanovená na nula procent ročně.

V jednotlivých upisovacích obdobích, která na sebe navazují, si mohou zájemci pořídit dluhopisy v minimální hodnotě 1000 Kč. Maximální objem je stanovený na 50 milionů korun pro jednotlivý typ Dluhopisu Republiky.

Ministerstvo financí v pilotní fázi začalo tzv. Dluhopisy Republiky pro občany prodávat 3. prosince 2018. Během 11 předchozích upisovacích období lidé nakoupili dluhopisy za zhruba 33 miliard korun. Největší zájem byl zatím o tzv. protiinflační dluhopis, který byl nabízen poprvé ve třetí emisi.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account