Rychlosti, s jakou inflace ukusuje úspory, si všímají už i běžní Češi. Stále více z nich proto hledá nové cesty, jak uložené finance bránit. Nejlepší cestou k tomu jsou investice, se kterými však 94 % dospělých stále nemá zkušenosti. Vyplývá to z průzkumu fintechu Mallpay, který vstupuje do oblasti investování pro začátečníky a ještě letos se v ní chce prosadit.

Díky spojení s investiční službou Indigo od Patria Finance přináší nástroj pro první kroky v investičním světě, který umožní jednoduše investovat desetikorunové částky s každým nákupem.

Kvůli prudce rostoucí inflaci, která překročila 6 % a podle čerstvých slov z ČNB bude brzy atakovat či dokonce přesáhne 10 %, roste podle průzkumu Mallpay počet Čechů, kteří chtějí chránit své úspory investováním. Za poslední pololetí jejich počet stoupl skoro čtyřnásobně. A to i ve skupině těch, kteří se nepovažují za zkušené investory a nemají s investováním žádné zkušenosti.

Nová služba Mallpay nabídne investování v momentě, který je pro všechny zcela samozřejmý – při běžném nakupování.

Mallpay Investice vytvořila exkluzivně na míru společnost Patria Finance a. s. a funguje ve spojení s její službou Indigo. Službu si může aktivovat každý uživatel ověřeného účtu Plus od Mallpay, kterých je v současnosti necelých deset tisíc. Aktivace, vedení i zrušení tohoto účtu je zdarma. Klienti neplatí transakční poplatek za jednotlivé investované částky a stejně jako klienti Indiga bez Mallpay Investice odvádí roční poplatek ve výši 1 % z celkové investované částky.

Investování pro úplné začátečníky

„Představili jsme společně ideální investiční nástroj pro 56 % Čechů. Tedy ty, kteří chtějí podle průzkumu investováním bránit úspory před inflací, ale zároveň přiznávají, že jsou zcela nezkušení,“ vysvětluje Adam Kolesa, CEO Mallpay.

Služba Mallpay Investice umožní spojit každou odloženou platbu Mallpay kartou nebo platebním tlačítkem s automatickou drobnou investicí přes Indigo. Jestli to bude 10, 50 nebo 100 korun, to si každý uživatel jednoduše nastaví ve svém uživatelském rozhraní v mobilní aplikaci Mallpay nebo na počítači. Zde také přehledně uvidí nejen celkovou investovanou částku, která se mu odečítá z měsíčního limitu, ale také vývoj své investice. Případně tu může automatické investování zastavit anebo zadat výběr investice.

Investice tak přirozené, jako vhození drobných do kasičky

Spolupráce s Mallpay se pro Indigo a vůbec celou Patria Finance a. s. stává prvním krokem do světa mikroinvestic ve spojení s každodenními platbami. „Investováním desetikorun s Mallpay Investice to může elegantně a snadno začít a úspěšným vedením vlastních portfolií na Patrii po pár letech pokračovat. Pokud chceme umět v Česku konečně zhodnocovat naše úspory a začít budovat bohatství domácností, pak se počítá každý, kdo si investování alespoň vyzkouší,“ dodává Tomáš Jaroš.

Z průzkumu Mallpay vyplývá, jak by mělo vypadat ideální snadné investování pro nezkušené a ty, kteří s investicemi začínají. Respondenti nejčastěji uváděli možnost okamžitě investování přerušit, plný přehled na investovanými částkami, žádné papírování. Za výhodu považují i to, že se nemusí rozhodovat do čeho konkrétně investovat, mohu se v investování učit a nemusí na něj stále myslet.

“Strávili jsme s našimi klienty hodiny diskuzemi, jak má vypadat investiční produkt pro člověka, který z má z investování obavy, ale zároveň ví, že se bez nich v současné situaci neobejde. Právě proto dává spojení Mallpay, Indiga a Patria Finance takový smysl. Výsledkem je nástroj, se kterým investice budou tak přirozené, jako je vhození drobných do kasičky. S tím rozdílem, že s Mallpay na to nemusíte myslet a potenciální výnos může být zajímavější než u keramického prasátka,” zmiňuje Kolesa.

Podle Kolesy si díky tomu letos vůbec poprvé vyzkouší investování několik tisícovek Čechů, alespoň tisícikorunu by podle plánů mohlo s Mallpay každý měsíc investovat hned několik stovek uživatelů.

Jak investice s Mallpay a Indigo fungují

S Mallpay Investice a Indigem klienti investují do burzovně obchodovaných fondů (ETF) a skrze ně do akcií, dluhopisů nebo komodit. Jedinečný algoritmus Indiga nejprve sám najde optimální mix dle cílů investora, minimalizuje rizika a pak investici i vývoj na trzích neustále hlídá.

Indigo umí samo zakročit, investici přeskupit a třeba i ponechat proměnlivou část v hotovosti, aby chránilo před růstem rizika a případnými ztrátami vlivem tržního vývoje. Nad fungováním Indiga bdí tým analytiků Patrie, kteří jeho kroky mohou v případě potřeby usměrnit.

Investovat v Indigu je možné už od pouhé stokoruny, a to pravidelně i jednorázově. Investování probíhá v korunách s automatickým přepočtem do měny daného ETF. Míru rizika má každý uživatel nastavenou individuálně na základě svých preferencí.

Jaký přístup mají k investicím začátečníci?

Máte díky inflaci větší zájem o investice?

vzorek 1300 respondentů, lidé nakupující online

Ano                             59 %

Ne                               25 %

Nevím                         16 %

 

Považujete se za zkušeného investora?

vzorek 1300 respondentů, lidé nakupující online

Ano                             7 %

Ne, ale věřím si          31 %

Ne a nevěřím si          62 %

 

Jak by mělo vypadat ideální investování ?

vzorek 1015 respondentů, lidé nakupující online, kteří se označili za nezkušené investory

Kdykoli ho můžu hned zastavit                                             73 %

Vidím přehledně vklady i výnosy                                          69 %

Žádné papírování                                                                     63 %

Nemusím rozhodovat, do čeho konkrétně investovat      62 %

Mohu se v něm učit investovat                                              60 %

Nemusím na něj myslet                                                           53 %

 

Proč se mi nechce investovat?

vzorek 1015 respondentů, lidé nakupující online, kteří se označili za nezkušené investory           

Nerozumím podmínkám a smlouvám                                  93 %

Bojím se, že přijdu o peníze                                                    92 %

Nejsem zkušený                                                                         89 %

Nerozumím investiční hantýrce                                             83 %

Chtěl bych si to napřed vyzkoušet nanečisto                       82 %

Nemám na to čas                                                                       41 %

Neumím rozhodnout, kolik peněz do investic poslat         40 %

 

Co by vás motivovalo k tomu investice zkusit?

vzorek 1015 respondentů, lidé nakupující online, kteří se označili za nezkušené investory

Jednoduchá aplikace, které budu věřit                                  53 %

Možnost investovat drobné částky při nakupování             51 %

Investování podle svého bez nutnosti ho s někým řešit      46 %

 

Zdroj: Mallpay

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account