Německý parlament dnes souhlasil s rozsáhlými změnami ve státním rozpočtu na letošní rok. Nově kvůli rychle se šířícímu koronaviru počítá s rekordním deficitem 156 miliard eur (4,3 bilionu Kč). Spolkový sněm dnes přijal i další opatření, která mají pomoci zvládnout ekonomické dopady pandemie.

“Je to gigantická suma, téměř polovina našeho běžného rozpočtu,” připustil dnes v projevu před poslanci ministr financí Olaf Scholz, podle něhož jsou ale peníze potřeba, aby spolková republika mohla složité situaci čelit všemi prostředky.

Upravený rozpočet počítá s dalšími výdaji za 122,5 miliardy eur (3,4 bilionu Kč) a snížením příjmů o 33,5 miliardy eur (skoro 925 miliard Kč). Původně přitom rozpočet počítal s příjmy i výdaji na úrovni 362 miliard eur a měl být už posedmé v řadě vyrovnaný.

Výjimečná situace nebyla dnes v parlamentu vidět jenom na zásadních změnách rozpočtu, ale také na samotném zasedání, při němž poslanci neseděli vedle sebe, ale vždy jen ve výrazných odstupech. Navíc se schůze nezúčastnila kancléřka Angela Merkelová, která je v domácí karanténě, protože přišla do kontaktu s nakaženým lékařem. Podle mluvčího Steffena Seiberta se jí daří dobře.

Aby se dobře nadále dařilo i německé ekonomice, rozhodl dnes parlament také o zřízení fondu pro stabilizaci hospodářství, v němž se má shromáždit na 600 miliard eur. Na pomoc drobným podnikatelům je vyčleněno na 50 miliard eur, které půjdou z rozpočtu stejně jako dodatečné tři miliardy eur pro nemocnice.

Dopady rychle se šířící nákazy pociťují také zemědělci, kteří čelí nedostatku pracovních sil. Velká část z nich vždy přijížděla ze zahraničí, zejména z východní Evropy. Pracovníky proto nyní farmáři hledají i přes speciální web. Do úterního večera se jim přihlásilo na 16.000 zájemců.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account