Norský státní fond, který investuje příjmy z prodeje ropy, k dnešnímu dni spravuje už rekordních deset bilionů norských korun (25 bilionů Kč). Znamená to, že na každého obyvatele pětimilionové země včetně dětí připadá v přepočtu 4,6 milionu českých korun.

Zásluhu na růstu prostředků fondu založeného v roce 1996 pro uchování zisků z těžby ropy i pro budoucí norské generace má růst cen globálních akcií a silné euro a dolar.

Fond dalece překonal počáteční očekávání – objem v něm obsažených prostředků nyní podle agentury Reuters představuje téměř trojnásobek norského ročního hrubého domácího produktu (HDP). “Návratnost investic na světových finančních trzích byla tak vysoká, že ji lze přirovnat k tomu, jako bychom znovu objevili ropu,” dodal Slyngstad.

Fond řídí divize norské centrální banky. Zhruba 70 procent prostředků ukládá do světových akcií a přibližně 28 procent do aktiv s pevným výnosem. Zbytek tvoří investice do nemovitostí.

Centrální banka navrhla koncem srpna přesunout více než sto miliard dolarů (2,3 bilionu Kč) z evropských akciových trhů do Spojených států. Pokud bude tato změna schválena, může podle agentury Reuters trvat roky.

Fond se na evropské cenné papíry historicky zaměřoval proto, že z evropských zemí pochází většina norského dovozu. Jeho zástupci zdůrazňují, že za snahou o odklon od Evropy není nedůvěra v její budoucnost, ale pokus stát se méně závislými na jednom regionu.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account