Co je to peer-to-peer investování? Jak ho mohou investoři zapojit do svého portfolia? Také o tom bude přednáška Jiřího Humhala, finančního ředitele Zonky, v rámci páteční (29. 11. 2019) investiční konference MoneyExpo Invest Praha 2019.

Co si představit pod pojmem peer-to-peer investování?

Peer-to-peer investice je alternativa aktivního zhodnocení peněz. Jestli se necítíte na burzu a podílové fondy vás nelákají, tak peer-to-peer investice, neboli investování do půjček lidem, je pro vás ideální řešení. Na českém trhu se terpve rozrůstá, ale ve světě funguje už od roku 2005. Trend k nám přichází ze západních zemí. U nás aktuálně existuje několik platforem, které investice do půjček umožňují. Jedná se o investice malých částek do většího počtu úvěrů poskytnutých lidem. Celkově tak investoři mohou i větší částku diverzifikovat a minimalizovat tak své riziko. Je to forma sdílené ekonomiky, která má dvě strany. Lidi, kteří finance postrádají a žádají o ně ve formě úvěru, a na straně druhé lidi, kteří mají volné finanční prostředky, které chtějí zhodnotit.

Co nového přináší investorům?

Lidem nabízí možnost diverzifikace investovaného portfolia. P2P investice přináší středně vysoký výnos a poměrně nízké riziko. Jedná se tedy o bezpečnější variantu investice v porovnání například s akciemi. Záleží ale také na způsobu řízení rizika, které jednotlivé platformy využívají. Velká většina P2P platforem je jenom zprostředkovatelem úvěrů a jenom přeprodává půjčky nabízené poskytovatelem úvěru. Samotná platforma tedy v těchto případech riziko přímo neřídí a tedy neumí zaručit výnos v případě selhání poskytovatele. Úrok, neboli výnos, za který je půjčka investorům nabízená, nemusela být nabízená půjčovateli za stejnou sazbu. Riziko spojené s úvěrem tedy není známo. Na rozdíl od jiných P2P investičních platforem, vlastní prvotřídní řízení rizika a podíl nesplácených půjček je výrazně nižší, než je průměr bankovního sektoru. Investor tedy přímo vidí, za jaký úrok byl daný úvěr nabídnutý a ten přímo odpovídá riziku, dle kterého byl půjčující ohodnocen.

Patří peer-to-peer investování do portfolia i drobných investorů?

Určitě se jedná o formu investice, která by v rámci diverzifikace investovaných prostředků měla patřit také do portfolia malých investorů. Jde o investice v řádech několika stovek korun do jedné půjčky. Tím si investor dokáže rozložit své investice tak, aby minimalizoval riziko a maximalizoval potenciální výnos.

S jakou minimální částkou se dá začít investovat a jaké zhodnocení se dá očekávat?

Registrace k investování funguje zdarma. Na jednotlivých peer-to-peer platformách lze investovat už od 100 korun do jedné půjčky. Například na Zonky je možné investovat už od 200 korun. V průměru investoři na Zonky na platformě investují kolem 390 korun do jedné půjčky. V porovnání s ostatními investičními nástroji je vstupní kapitál do P2P minimální. Investice na peer to peer platformách nabízí investorům výnos v rozmezí 4 – 15 % p.a. Záleží ale na hodnotě rizika, které investice s sebou nese, a ta určuje finální zisk. Na Zonky se průměrný výnos pohybuje kolem 6 % p.a. Dále nabízíme službu Zonky Rentiér. Zde je minimální vklad 50 000 korun a investorovi diverzifikujeme jeho portfolio sami. Rozdělujeme vložený vklad dle našich nejlepších analýz do malých částek, které následně dle rizikovosti investujeme do půjček. Očekávaný čistý výnos portfolia je 4,44 %, následně investor dostává výnos v podobě měsíční renty, který může opakovaně investovat, nebo si ho ponechat jako konečný výnos.

Existuje nabídka peer-to-peer investování i pro větší investory?

Nově od listopadu na Zonky nabízíme i variantu investování pro středně velké investory. Jedná se o investiční nástroj, který s minimálním rizikem úročí nad úrovní inflace a nabízí vysoký výnos 4,4 %. Rentiér poskytuje vysoce diverzifikované investice do nízkorizikových spotřebitelských úvěrů a je ideální na dlouhodobý investiční horizont. Minimální vklad je 50 000 korun. Rentiér Zonky zhodnotí vložené finance prostřednictvím investic do stovek nízkorizikových spotřebitelských úvěrů pomocí algoritmu. Riziko je minimalizováno automatickým rozložením vysoké částky do několika stovek úvěrů napříč celým portfoliem Zonky. Unikátní algoritmus tak investorům zaručí optimální míru zhodnocení s minimálním rizikem založeném na vysoké diverzifikaci.

Do jaké kategorie rizika byste peer-to-peer investování zařadil, respektive jak vysoká je míra rizika?

Peer-to-peer investice patří mezi nízkorizikové investice. Jedná se o rizikovější variantu než je samotný spořící účet a přináší podobně vysoké riziko jako například podílové fondy. V porovnání s oběma nabízí P2P vyšší výnos. Nejdůležitější je ale asi to, jak jednoduché investování do peer-to-peer půjček je. Lze je provozovat online přes telefon nebo počítač a bez vysokých poplatků.

Co Vás osobně fascinuje na peer-to-peer investování?

Díky peer-to-peer jsme v Zonky schopni žadateli o půjčku dát nabídku levnější a jednodušší než v bance a investorům na druhou stranu nabídnout solidní výnos s minimálním rizikem.

Za necelých pět let už máme více než 33 000 investorů, kteří zainvestovali do půjček přes 3 miliardy korun a tento objem kontinuálně roste. Měsíčně mají lidi možnost investovat více než 400 milionů korun. Také mě moc těší aktivita naší komunity a interaktivita samotného produktu. Investoři nám neustále dávají zpětnou vazbu a podněty na zlepšení ,a na tom dále stavíme. Počet investorů, kteří mají na Zonky investováno více než milion korun, stále roste. Právě jejich investiční apetit nás motivoval k tomu vytvořit novou službu Zonky Rentiér, která umožní vkládat větší sumy najednou. Rentiér splňuje představy investorů jak díky technologiím na pár kliknutí investovat a vydělávat jako banka.

Jaká je budoucnost tohoto způsobu investování a o čem budete mluvit na MoneyExpo Invest?

Na tuzemském trhu je toho ještě mnoho k naučení od západních zemí. Čeká nás ale určitě éra propojenosti a zjednodušení investování a půjčování, a to díky evropské regulaci PSD2. Jako první na trhu jsme získali plnou PSD2 licenci a můžeme tak našim zákazníkům nabídnout propracovanější, rychlejší a jednodušší službu. Protože je tu ale pro investory ještě velký potenciál, představíme v průběhu podzimu a na začátku příštího roku dvě služby pro střední a větší investory, kterým používání služby výrazně zjednodušíme. Určitě nás taky čeká zvyšování likvidity, a to díky možnosti prodeje historicky delikventních půjček.

Děkujeme za rozhovor.

Tým MoneyExpo

13.30 – 14.15

NOVINKY V RÁMCI PEER-TO-PEER INVESTOVÁNÍ

Jiří Humhal, finanční ředitel Zonky

 

Více informací o konferenci a celý program najdete zde:

https://invest.money-expo.cz/

1 komentář
  1. Jiří Novák 10 měsíci

    Já P2P investicím docela věřím. Je ale důležité mít aspoň relativně bezpečné portfolio pro případ ekonomického propadu, nebo rovnou krize – tedy mít dostatek rovnoměrných participací, a to napříč všemi ratingy. A ne se hnát pouze do těch rizikových s vidinou zisku. Aktuálně právě z tohoto důvodu investuji třeba na Zonky Rentiérovi. Jednotlivé reinvestice mi zabíraly neúměrné množství času. Poohlížím se ale i po zahraničních P2P platformách.

    0

    0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account