Podle výsledků Broker Consulting Indexu klesla za prosinec hodnota u všech monitorovaných typů podílových fondů. Naměřené hodnoty se tak po listopadovém růstu vrátily ke klesajícímu trendu, který na kapitálových trzích převládal po většinu roku. Na prosincové obchodování měly vliv především přicházející makrodata, která napříč trhy podpořila růst obav z recese. Podílové fondy vlivem toho skončily v posledním měsíci roku 2022 v červených číslech. Nejvíce ztratily komodity, s nízkou ztrátou vyšly i nemovitostí fondy. Ty ale i tak vykázaly celoroční vysokou výkonnost.
„V prosinci jsme poprvé a naposledy během loňska evidovali pokles na všech trzích, které v rámci indexu monitorujeme. Na rozdíl od převážné většiny roku se do mírného poklesu dostaly nově i nemovitostní fondy,“ poznamenává k posledním výsledkům Broker Consulting Indexu podílových fondů Martin Novák, hlavní analytik společnosti Broker Consulting. Ten zároveň druhým dechem dodává, že „v druhé polovině prosince na trzích převládla tradičně nízká aktivita, kterou způsobily vánoční svátky. U většiny aktiv tak bylo možné pozorovat pouze mírnou odchylku, bez větší volatility.“
Z výsledků posledního loňského měření vyplynulo, že největší ztráty tentokrát zaznamenaly komoditní fondy. Jejich výnosy byly ovlivněny zejména velkou korekcí u zemního plynu, jehož astronomicky vysoké ceny poklesly v prosinci o 35 procent a vrátily se tak k cenám běžným před válkou na Ukrajině. Celkový pokles komodit se odehrál i kvůli snížení ceny ropy, které se promítlo i do maloobchodních cen nafty a benzínu na čerpacích stanicích. Naopak zlato a stříbro na tržní ceně koncem roku posilovalo. Celoročně pak komoditní fondy jako jedny ze dvou vyšly s malým ziskem, a to 1,97 procent.
O něco málo menší pokles registruje index u akciových fondů, ty se ale v porovnání s listopadem propadly o více než dvanáct procent. V prosinci ztrácely nejvíce americké akcie, mírná korekce byla ale kvůli obavám z recese patrná i na evropském trhu. Rozvojové trhy oproti tomu naopak vykázaly mírný růst.
O několik procent klesly také dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu, jež byly ovlivňovány zvýšenými úrokovými sazbami. „V České republice se sice úrokové sazby ustálily na 7 procentech, což obecně zmírnilo napětí na trhu, v zahraničí ale centrální banky nadále pomalu zvyšují úrokové sazby. Činí tak zejména kvůli snížení inflačních tlaků na ekonomiku. V kontextu toho předpokládáme, že bude i v příštích měsících klesat tržní cena zahraničních dluhopisů a to i přes to, že se domácí trh postupně zotavuje,“ dodává Novák.
Překvapivý vývoj zaznamenal index u nemovitostních fondů. U těch, ačkoli se držely v průběhu celého roku v zelených číslech, klesla tržní hodnota o téměř půl procenta. Na rozdíl od akcií nebo dluhopisů ale roční výsledky u nemovitostí potvrdily celkově vysokou výkonnost, předchozí rok totiž tyto fondy zakončily nejen v plusu, ale s průměrnou hodnotou zlehka nad sedmi procenty.