Česká asociace pojišťoven každoročně prověřuje tisíce případů podezření na pojistný podvod, celkové škody obvykle přesahují miliardu korun. Větší část pojistných podvodů se týká majetku, v posledních letech však vzrůstá také množství podvodů na pojištění úrazovém a životním.

Jak uvádí pojišťovna MetLife, objevují se dokonce organizované skupiny podvodníků účelově zneužívající uzavřené pojistky. Množství každoročních pojistných podvodů postupně klesá, protože řada pojišťoven kontroluje případné rizikové chování svých klientů ještě před uzavřením pojistné smlouvy.

I přesto však zůstává jejich množství i vyčíslení celkových škod vysoké. Jak vyplývá z dat za loňský rok, téměř polovina pojistných podvodů (zhruba 45 %) se týká pojištění vozidel, dále jsou zastoupeny podvody na pojištění majetku (17 %) a odpovědnosti (10 %), necelá třetina případů se vztahuje k pojištění osob (28 %).

Pojištění majetku a odpovědnosti se na celkovém počtu pojistných podvodů podílí pouze čtvrtinou, nicméně připadá na něj více než polovina celkové částky vzniklých škod. Naopak pojistné podvody v případě pojištění osob se na celkové sumě podílejí pouhými 15 %. Je to právě úrazové a životní pojištění, na jehož zneužívání se nejčastěji zaměřují organizované skupiny.

 

Zdroj: MetLife

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account