V případě návštěvy zemí, kam je úřady vydáno doporučení necestovat, řada tuzemských pojišťoven neuhradí v rámci cestovního pojištění náklady spojené s koronavirem. Podle nich jde o cestu na vlastní nebezpečí. U ostatních zemí většina pojišťoven náklady zaplatí. Prodeje cestovního pojištění se podle pojišťoven zatím neliší od běžných období, přibývají však dotazy klientů.

„Odjede-li a onemocní-li klient v lokalitě, kam není doporučeno vycestovat, pak jde o nerespektování tohoto upozornění a jedná se o cestu na vlastní nebezpečí. V takovém případě v souvislosti s koronarivem nevzniká nárok na poskytnutí pomoci, respektive nároku na pojistné plnění,“ uvedl mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek. Stejně postupuje i Allianz, Kooperativa avizovala, že by mohla přistoupit ke snížení pojistného plnění.

Jiný postoj naopak zaujala například ČSOB Pojišťovna, která vydala veřejný příslib, ve kterém se zavazuje uhradit výlohy v případě všech zemí.

U ostatních zemí, kam nebylo úřady vydáno doporučení necestovat, už všechny oslovené pojišťovny deklarovaly zaplacení léčebných výloh v plné výši. Pojištění by se v takovém případě vztahovalo i na náklady spojené s karanténou. Případná repatriace by se pak u většiny společností řešila individuálně po dohodě s příslušnými orgány, které jsou k tomu v Česku kompetentní.

Pojištění storna zájezdu či letenek je podle Marka možné uplatnit v případě vydaného doporučení necestovat do daných oblastní. „Samotná obava z viru pro cesty do bezpečných lokalit takovým důvodem ale není,“ dodal.

Pojišťovny uvedly, že pro tyto případy uplatňují doporučení vydané například ministerstvem zahraničí nebo jiných resortů nebo mezinárodní zdravotnické organizace.

Šíření koronaviru prodej cestovního pojištění podle pojišťoven neovlivnil. „Jsme přibližně na stejných číslech uzavřených pojistek jako loňských letech v tomto období,“ podotkl mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata. Podobný vývoj mají i prodeje pojištění storna zájezdů či letenek. Kooperativa ovšem dnes oznámila dočasné pozastavení pojištění storna. Zvýšil se počet dotazů klientů, které se týkají právě otázek úhrady případných výdajů spojených s nákazou či stornování zájezdů.

Tuzemské úřady v minulých dnech vydaly doporučení necestovat do oblastí severní Itálie, konkrétně do regionů Lombardie a Benátsko. Už déle platí doporučení i u některých oblastí v Číně a dalších regionů jihovýchodní Asie.

Nový typ koronaviru se šíří od loňského prosince z Číny a zabil od té doby přes 2700 lidí, většinu v Číně. Situace se zhoršuje v Jižní Koreji, kde je nemocných 1766. Z evropských zemí se v posledních dnech nákaza šíří hlavně v Itálii, tamní lety však zatím omezovány nejsou. V Česku koronavirus zatím zaznamenán nebyl.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account