Téměř polovina Čechů by poskytla rodné číslo nebo scan občanského průkazu při založení běžného účtu přes internet. Založení bankovního účtu on-line považuje za nebezpečné třetina lidí. Vyplývá to z průzkumu Raiffeisenbank mezi 880 respondenty.

Opatření proti šíření koronaviru výrazně změnilo chování klientů bank. Méně navštěvují pobočky, naopak roste zájem o digitální služby a vzdálený přístup do banky, a to u všech věkových kategorií zákazníků. Například Česká spořitelna v důsledku nových preventivních opatření aktuálně identifikuje zhruba třetinový pokles návštěvnosti poboček.

Podle společnosti Kaspersky je letos patrná zvýšená aktivita hackerů, kteří se zaměřují právě na internetové a mobilní bankovnictví. Nedávno se například objevil virus, který napadá mobilní telefony a zneužívá internetové bankovnictví. Trojan Ghimob zachytává data, manipuluje se zobrazovaným obsahem na displeji a útočníkům umožňuje vzdáleně ovládat napadený mobil nebo tablet a zadávat bankovní transakce. Šíří se prostřednictvím e-mailu, který se snaží u adresáta navodit dojem, že dluží určité společnosti peníze a musí tuto pohledávku splatit.

Při výběru účtu je podle průzkumu pro sedm z deseti Čechů stěžejní moderní on-line bankovnictví. Pro 67 procent dotazovaných je to cena za výběr z bankomatu, úročený běžný účet (43 procent) a možnost založení online (26 procent). Nejméně dají Češi na osobní doporučení (13 procent), automatické založení spořicího účtu (15 procent) a počet poboček (20 procent).

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account