Centrální banka Spojených států (Fed) se rozhodla přijmout novou, agresivní strategii, která má obnovit plnou zaměstnanost v USA a zvýšit inflaci zpět na zdravější úroveň. Uvedl to ve svém projevu na sympoziu centrálních bankéřů šéf Fedu Jerome Powell. Změny označil za „masivní aktualizaci“ politiky Fedu.
Nová strategie znamená významný posun v politice Fedu. Banka chce umožnit, aby inflace rostla rychleji, než je obvyklé, kvůli tomu, aby podpořila trh práce a širší ekonomiku.
Z praktického hlediska změna znamená, že Fed bude méně inklinovat ke zvýšení úrokových sazeb v případě, kdy míra nezaměstnanosti klesne, pokud se současně nezvýší inflace. Úředníci centrální banky se tradičně domnívají, že nízká nezaměstnanost vede k nebezpečně vyšším úrovním inflace, a preventivně se tuto možnost snaží odvrátit. Změna představuje přesun od této myšlenky.
Nový přístup k dlouhodobým cílům a strategii měnové politiky schválilo všech sedmnáct členů měnového výboru Fedu, dodala banka ve svém prohlášení. Centrální banka se tak formálně dohodla na nové politice, která se zaměří na průměrnou inflaci. To znamená, že umožní inflaci pohybovat se mírně nad současným dvouprocentním cílem považovaným za strop cenové stability po určitou dobu následující po období, kdy byla pod tímto cílem.
„Naše revidované prohlášení odráží naše uznání výhod silného trhu práce, zvláště pro mnoho komunit s nízkými a středními příjmy, a toho, že silný trh práce se dá udržet, aniž by způsobil nežádoucí zvýšení inflace,“ prohlásil Powell. Dodal, že banka si nestanoví přesný cíl pro míru nezaměstnanosti, ale bude vycházet z celkové situace; šéf Fedu je nadále přesvědčen, že cíl dvouprocentní inflace v průběhu času je správný.
Americká ekonomika je pár měsíců před prezidentskými volbami v hluboké hospodářské krizi a desítky milionů Američanů kvůli současné pandemii přišly o práci. Nový přístup Fedu je uznáním zásadních změn v ekonomice, které začaly ještě před pandemií, a ukazuje, jak banka plánuje vést politiku v prostředí, ve kterém zůstává slabý růst, nízká inflace a nízké úrokové sazby. Transformace způsobu řízení měnové politiky Fedu by mohla vést k tomu, že úrokové sazby zůstanou nižší delší dobu, než se čekalo, i když centrální banka se k tomu nevyjádřila.
Od konce finanční krize má Fed problémy s tím, aby dosáhl dvouprocentního inflačního cíle. Bankéři nyní doufají, že nový přístup změní prostředí, zvýší očekávání a umožní zvýšení inflace, uvedl zpravodajský server CNBC.