Představitelé americké centrální banky (Fed) minulý měsíc vyjádřili znepokojení nad závažností ekonomického poklesu způsobeného pandemií nemoci covid-19. Pokles ekonomické aktivity v USA byl na jaře podle nich patrně nejstrmější od konce druhé světové války. Vyplývá to ze zveřejněného zápisu z červnového zasedání, na kterém banka svou základní úrokovou sazbu podle očekávání ponechala beze změny v pásmu nula až 0,25 procenta.

Představitelé Fedu na zasedání konstatovali, že propad ekonomiky „nedopadá na všechny Američany stejně“. Diskutovali o prudkém nárůstu nezaměstnanosti, který dopadá zejména na nízkopříjmové skupiny, ženy, afroamerickou a hispánskou komunitu.

Fed na zasedání, které se konalo 9. a 10. června předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států v letošním roce klesne o 6,5 procenta. Zároveň slíbila, že bude pokračovat v rozsáhlé podpoře domácí ekonomiky, která se potýká s dopady šíření koronaviru.

V příštím roce očekává Fed nárůst ekonomiky o pět procent. „Pokračující zdravotní krize bude mít v blízké době silný dopad na ekonomickou aktivitu, zaměstnanost a inflaci a přináší značná rizika pro hospodářský výhled na středně dlouhé období,“ uvedla centrální banka v prohlášení zveřejněném po červnovém zasedání.

Představitelé Fedu předpokládají, že základní úroková sazba zůstane v blízkosti nuly minimálně do roku 2022. Banka rovněž slíbila, že bude pokračovat v nákupech dluhopisů v dosavadním tempu. Měsíčně by tak měla nakupovat vládní dluhopisy za 80 miliard dolarů (1,9 bilionu Kč) a cenné papíry kryté hypotékami za 40 miliard dolarů.

Šéf Fedu Jerome Powell slíbil, že banka bude usilovat o návrat zaměstnanosti a ekonomiky na dřívější úrovně. „Jsme odhodláni využít všechny své nástroje,“ uvedl. „Je to dlouhá cesta. Bude to určitou dobu trvat,“ dodal.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account