Americká centrální banka (Fed) zvažuje snižování objemu dluhopisů ve svém držení o maximálně 95 miliard dolarů (2,1 bilionu Kč) za měsíc. Vyplývá to ze zápisu z březnového zasedání. Snížení bilance umocní opatření proti rostoucí inflaci. Fed dluhopisy kupoval ještě minulý měsíc, kdy se snažil plynule ukončit podporu ekonomice zasažené pandemií covidu-19.

Zápis dále ukázal, že „mnozí“ představitelé Fedu chtěli základní sazby zvýšit o půl procentního bodu, ale s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu se rozhodli tak neučinit. Centrální banka v polovině března zvýšila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 0,25 až 0,50 procenta. Ke zvýšení úroků přikročila poprvé od konce roku 2018.

Fed naznačil, že v letošním roce úroky zvýší ještě šestkrát. Americká inflace se v únoru dostala na nejvyšší úroveň od ledna 1982. Ke zpřísnění finančních podmínek přispěje i snižování rozvahy, která nákupy dluhopisů na ochranu ekonomiky před dopady pandemie narostla na přibližně 8,5 bilionu dolarů.

Očekává se, že výbor Fedu pro operace na otevřeném trhu (FOMC) schválí snížení bilance na svém příštím zasedání, které se bude konat 3. až 4. května.

Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v únoru vzrostl o 7,9 procenta, což je nejvíce od roku 1982. Dvouprocentní inflační cíl Fedu vychází ze samostatného ukazatele, cenového indexu výdajů na osobní spotřebu, který za 12 měsíců do února vzrostl o 6,4 procenta.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account