Průměrná sazba hypotečních úvěrů v říjnu klesla na 2,50 procenta, což znamená pokles o 0,1 procentního bodu proti minulému měsíci. Od počátku roku 2019, kdy sazby překonaly hranici tří procent, je to pokles o 0,54 procentního bodu. Vyplývá to z dat Broker Consulting Indexu hypotečních úvěrů za říjen 2019.

“Bankovní domy vzaly hypoteční trh útokem a snížily úrokové sazby. Dobrou zprávou je, že pokles nebyl jen marketingovým trikem, ale dochází k němu i při reálných žádostech. To potěší nejenom klienty, kteří uvažují o vlastním bydlení, ale i ty, kteří úvěr mají a končí jim v nejbližších měsících fixace úrokové sazby,” komentoval vývoj hlavní analytik Broker Consulting Martin Novák.

Na mezibankovním trhu to podle něho kvůli ohlášení dalšího kvantitativního uvolňování od Evropské centrální banky také nevypadá na zdražování, tudíž by současný trend snižování úrokových sazeb hypotečních úvěrů mohl nějakou dobu vydržet. “S ohledem na vývoj výnosu státních dluhopisů je možné čekat i další mírné snížení sazeb,” domnívá se Novák.

Broker Consulting Index hypotéčních úvěrů sleduje vývoj hypotečních úvěrů od ledna 2015, kdy průměrná sazba byla na 2,45 procenta. Nejnižší hodnotu vykázal Index v prosinci 2016, kdy sazby klesly pod dvě procenta na 1,77 procenta.

Z pohledu úrokových sazeb je velice zajímavý postupný růst obliby delších fixací úrokových sazeb, jak dokládá Broker Consuting FIXIndex. V Česku je dlouhodobě nejpopulárnější fixace úrokových sazeb na pět let, ale v posledních třech letech postupně roste obliba fixací na sedm či deset let. “Postupná obliba delších fixací úrokových sazeb je patrná až od roku 2016, kdy úrokové sazby klesly na historické minimum. Ti, co si prozíravě zafixovali sazbu pod dvě procenta alespoň na sedm let, mohou nyní klidně spát,” podotkl Novák.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account