Češi si cení zdraví více než rodiny a začali si více vážit práce, které věnují i hodně volného času. Vyplývá to z letního průzkumu NN životní pojišťovny mezi 500 respondenty. Více než čtvrtina Čechů označila za nejdůležitější ve svém životě zdraví, které tak po čtyřech letech sesadilo z trůnu rodinu. Ta ale zaostává na pomyslném žebříčku hodnot jen velmi těsně.

Nejvíc volného času, téměř třetinu, věnují Češi partnerovi a rodině, zatímco péčí o zdraví stráví jen desetinu volna. Nejvýraznější posun nastal v tom, jak moc lidem zasahuje práce do osobního volna. Zatímco v roce 2016 lidé věnovali práci jen sedm procent volného času, dnes už se to blíží 15 procentům. Poměrně těžké je také pro Čechy nacházet rovnováhu mezi pracovním a osobním životem. Pracovat tolik, kolik by chtěli, se daří 42 procentům lidí.

Pohled Čechů na svět se ale změnil i u péče, kterou očekávají, když se o sebe nebo své blízké nedokážou postarat sami. Podle průzkumu si uvědomuje 70 procent oslovených, že se o sebe budou v případě potřeby muset postarat sami. Příspěvek od státu odstupňovaný podle stupně nesoběstačnosti od 880 Kč do 13 200 Kč ideální potřebnou péči často pokrýt nedokáže.

Podle současných odborných propočtů se každý čtvrtý dospělý do věku 80 let stane závislým na pomoci druhých, upozornil produktový ředitel NN Michal Korejs.

Češi jsou připraveni starat se o své blízké v případě potřeby více, než bývá zvykem v západní Evropě. Polovina z nich se v průzkumu NN nechala slyšet, že se plánuje starat o své rodiče v případě jejich nesoběstačnosti pravidelně. A další pětina je odhodlána pomáhat jim alespoň občas. Žádnou pomoc neplánuje poskytnout jeden z deseti Čechů.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account