V případě potřeby peněz na Vánoce a dárky lze nyní pořídit běžný úvěr od čtyř procent RPSN (roční procentní sazba nákladů), ovšem jen u seriózních bank a nebankovních společností. U lichvářů poskytujících tzv. mikropůjčky se platí úroky a RPSN v řádu tisíců procent. Vyplývá to z průzkumu a statistik internetového srovnávače a prodejce finančních produktů pujcka.co.

RPSN udává celkové náklady dlužníka nad rámec samotné jistiny. Kromě úrokové sazby zahrnuje i poplatky, pojištění a další platby spojené s úvěrem.

Podle Daniela Hůleho z Člověka v tísni se po loňské úpravě pravidel spotřebitelských úvěrů trh kultivoval a poskytovatelů půjček razantně ubylo. Z mapy exekucí, kterou na jaře zveřejnily Otevřená společnost a Ekumenická akademie, však vyplývá, že v průměru každý 11. občan ČR starší 15 let měl nějakou exekuci.

Portál pujcka.co vytvořil modelový příklad, který vychází z běžně odhadované částky na vánoční půjčky, například na novou televizi, mobilní telefon, notebook nebo ošacení za 20.000 Kč se splatností na tři roky. V takovém případě u seriózních bank lze očekávat RPSN mezi pěti a deseti procenty. U nebankovních společností, jako jsou například Zonky, je možné získat úvěr od 3,8 procenta. Nebankovní půjčka od Provident Financial láká zákazníky na poměrně nízkou úrokovou sazbu kolem šesti procent, ale celkové náklady RPSN jsou od 27 procent. Nejhůře ze srovnání vychází Profi Credit Czech, kde je RPSN od 52,88 procenta.

“Nebankovní společnosti nelze házet do jednoho pytle s lichváři z mikropůjček. Seriózní poskytovatelé mohou být někdy i výhodnější než klasická banka. Ale na většinu ostatních je třeba dát si dobrý pozor. Hlavně se nenechte zlákat reklamou, že ta či ona společnost vám půjčí za pár procent. Vždy chtějte jasně znát celkové náklady na úvěr (RPSN) a možné postihy při nesplácení, ať už si půjčujete kdekoliv,” uvedla analytička portálu Kristýna Bayer.

Podle ní nejhorší sféra půjček, tzv. mikropůjčky, přivedly mnoho lidí do dluhové pasti, insolvence a konkurzu. “Vycházíme ze stejné částky 20.000 Kč, ale tyto firmy obvykle půjčují jen na 30 dní a pak peníze často až brutálně vymáhají zpět s obrovskými postihy a pokutami pro klienta. Například Zaplo půjčka má RPSN od 1141,2 procenta, via SMS od 1270 procent či CreditOn od 1342 procent.

“Lidé hledající na poslední chvíli možnosti, jak si zajistit prostředky na nákup vánočních dárků, mnohdy přehlíží rizika snadného úvěrování. Mnoho z nich pak využívá tzv. mikropůjčky, které lákají na výhodné a snadné získání peněz, avšak RPSN se může pohybovat i v řádu tisíců procent. Splatnost se pohybuje okolo 30 dní a klient se tak dostává pod velký tlak a v případě nedodržení termínu splatnosti mu naskakují další nemalé poplatky za její prodloužení,” varovala.

Půjčky na vánoční dárky jsou podle Čechů špatný nápad a přes dvě třetiny z nich by si na Vánoce úvěr nevzalo. Půjčku plánuje sedm procent Čechů, kteří ji využijí zejména na nákup spotřební elektroniky a hraček. Platební schopnost těch, kteří si na dárky půjčili v minulosti, je ve třech čtvrtinách případů bezproblémová. Ostatní se přiznali k problémům se splácením, vyplývá z listopadového průzkumu České bankovní asociace.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account