Bankovní rada České národní banky na svém dnešním měnověpolitickém zasedání v souladu s očekáváními ponechala základní repo sazbu beze změny, tedy na úrovni 7,00 %. K jejímu poslednímu zvýšení přitom došlo přesně před rokem. ČNB taktéž zopakovala svou připravenost bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny, což lze chápat jako ochotu intervenovat na devizovém trhu proti případnému oslabení české měny. Na bližší detaily dnešního rozhodnutí si budeme muset počkat do 15:45, kdy začíná tisková konference guvernéra Aleše Michla.

Stabilita sazeb byla všeobecně očekávána a nepředstavuje překvapení. Tomu odpovídá i tržní reakce, která prakticky žádná nenastala. Dostupná data z české ekonomiky signalizovala menší potřebu zpřísnění měnové politiky, než na předchozím zasedání, na kterém k němu taktéž nedošlo. Bylo tak krajně nepravděpodobné, že by se většina v bankovní radě stočila tímto směrem. Platná prognóza ČNB navíc počítá s návratem inflace k cíli na horizontu necelého jednoho roku a případné zvýšení sazeb by do té doby ani nestačilo začít účinkovat.

Tip: ČNB nepřekvapila… kdy zlevní hypotéky?

Na tiskové konferenci guvernéra Michla bude trh pozorně sledovat několik dílčích indikací možného budoucího vývoje. V první řadě to bude poměr hlasů ve prospěch stability sazeb. Ten činil minule těsných čtyři ku třem, přičemž tentokrát by již mohl být přesvědčivější. Guvernér by se také mohl vyjádřit k podobě vládního úsporného balíčku, jelikož právě rozpočtovými úsporami dosud centrální banka podmiňovala své další kroky. Vzhledem k nedávnému oslabení české koruny, které poněkud komplikuje boj s inflací, budeme také zvědavi, zda guvernér trhu vyšle silnější signál o ochotě centrální banky přikročit k intervencím. V neposlední řadě také pravděpodobně padne dotaz na možné blížící se zahájení cyklu snižování sazeb. Podle nás ovšem tuto eventualitu guvernér odmítne jako předčasnou. Předpokládáme ale, že bychom se prvního snížení tuzemských sazeb mohli dočkat již na podzim letošního roku.

Autor je analytik Cyrrus0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account