Britská ekonomika se kvůli nejnovějším opatřením proti šíření koronaviru nachází ve velmi obtížné situaci a s jejím oživením lze počítat až poté, co přísné restrikce skončí a obavy ze šíření viru poleví. Uvedl to podle listu The Guardian guvernér britské centrální banky Andrew Bailey. Zároveň se skepticky vyjádřil k myšlence, že jednoduchou cestou k podpoře hospodářského růstu by bylo zavedení záporných úrokových sazeb.

Britský ministr financí Rishi Sunak již v pondělí varoval, že stav ekonomiky se pravděpodobně ještě zhorší, než se začne zlepšovat. “Existuje staré rčení, že nejtemnější hodina je ta před úsvitem,” prohlásil dnes Bailey. Odmítl však sdělit, zda by nynější vývoj mohl centrální banku na jejím únorovém zasedání přimět k posílení stimulačních opatření. Upozornil, že představitelé banky budou do té doby muset vyhodnotit ještě mnoho dalších údajů.

Většina ekonomů předpokládá, že hrubý domácí produkt (HDP) Británie za loňské čtvrté čtvrtletí i letošní první čtvrtletí vykáže pokles. Britská ekonomika by se tak měla vrátit do recese, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Centrální banka se snaží podporovat ekonomiku pomocí nízkých úroků a rozsáhlých nákupů dluhopisů. Minulý měsíc podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,1 procenta. Nezměnila ani program nákupu dluhopisů, jehož objem tak zůstal na 895 miliardách liber (přes 26 bilionů Kč).

Podle Baileyho by bylo snížení úroků do záporného pásma spojeno s řadou komplikací. Mohlo by mít například negativní dopad na poskytování bankovních půjček.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account