Veřejnost by mohla mít k dispozici nový nástroj pro spoření na stáří. Má jím být takzvaný účet dlouhodobých investic a měl by sloužit jako alternativa k již existujícím produktům spoření na stáří. Návrh na jeho zavedení dnes podpořila Sněmovna, když do dalšího projednávání propustila návrh změn zákonů souvisejících s rozvojem kapitálového trhu.

„Nejvýznamnějším opatřením, které návrh zákona zavádí, je účet dlouhodobých investic. Což je majetkový účet, který má pro širokou veřejnost představovat alternativu a zdravou konkurenci k existujícím produktům spoření na stáří,“ popsala ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dodala však, že nejde o produkt související s důchodovou reformou.

Nový účet má mít stejné daňové výhody jako životní pojištění nebo produkty v takzvaném třetím pilíři, tedy penzijní připojištění. To ale občanům podle ministryně reálně neumožňuje vytvořit si významnější úspory na stáří. Podmínkou pro získání daňových výhod bude spoření po dobu nejméně pěti let a výběr peněz nejdříve v 65 letech. „Proto chceme občanům nabídnout alternativu v podobě produktu investičního typu, který jim umožní investovat do aktiv, která mají potenciál vyššího zhodnocení, tedy například do akcií, dluhopisů či podílových fondů,“ popsala ministryně. Ministryně ujistila, že nejde o produkt určený jen pro bohaté.

Novela také obsahuje opatření proti podvodným korporátním dluhopisům. „Drobní investoři, kteří s investicemi do dluhopisů nemají větší zkušenost, nejsou schopni vyhodnotit rizika, a důvěřují slibovaným výnosům, které jsou mnohdy nereálné,“ řekla ministryně financí. Návrh to řeší tím, že rozšiřuje emisní podmínky dluhopisů o údaje o emitentovi, aby investor mohl posoudit rizikovost emise i emitenta. Emitent bude nově povinen na webových stránkách zveřejnit například informace o svém podnikatelském zaměření.

Návrh dále počítá se zavedením nového typu účastnického fondu v doplňkovém penzijním spoření, s tzv. alternativním účastnickým fondem. U tohoto typu fondu mají být poplatky i investiční strategie volnější, aby mohly penzijní společnosti nabídnout účastníkům možné vyšší zhodnocení, byť za cenu vyšší rizikovosti investice.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account