Celosvětový objem vládních dluhů se v letošním roce zvýší o pět procent na rekordních 53 bilionů dolarů (přes 1,2 biliardy Kč). Předpověděla to společnost S&P Global. Ve srovnání s rokem 2015 by tak měly být vládní dluhy vyšší o 30 procent.

Vlády si letos podle S&P půjčí celkem 8,1 bilionu dolarů. Z toho však použijí 5,8 bilionu dolarů na splacení dřívějších dluhů. Čisté zadlužení se tak zvýší o 2,3 bilionu dolarů. To by mělo představovat minimálně 2,6 procenta globálního hrubého domácího produktu (HDP).

Nejvíce půjček by si měly v letošním roce vzít vlády Spojených států a Japonska, které by se na celkovém objemu půjček měly podílet téměř 60 procenty. USA by si měly půjčit tři biliony dolarů a Japonsko 1,75 bilionu dolarů. Třetí místo by měla se značným odstupem obsadit Čína s půjčkami v objemu 636 miliard dolarů.

“Celosvětový nárůst odráží vyšší potřebu půjček u největších státních dlužníků, jejichž rozpočtová politika se v roce 2020 uvolňuje na pozadí křehkých vyhlídek světové ekonomiky,” uvedla společnost S&P Global. Upozornila, že k růstu zadlužení přispívají také nízké úrokové sazby.

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account