Ratingová agentura S&P Global Ratings řadí do investičního stupně dluhopisy pouze tří leteckých společností – amerických Southwest Airlines, irského Ryanairu a britského easyJetu. Všechny tyto aerolinky jsou nízkonákladové, zaměřují se na lety na krátkou vzdálenost a mají dostatek hotovosti, uvedla ratingová agentura. Odhaduje, že letecká přeprava cestujících letos kvůli pandemii nemoci covid-19 klesne o 60 až 70 procent.

S uvolňováním karanténních opatření vykazuje oživení vnitrostátní letecká doprava, mezinárodní letům se lidé nicméně dál vyhýbají.

Letecké společnosti, které provozují mezinárodní lety na dlouhou vzdálenost, jako jsou například American Airlines, United Airlines a Delta Air Lines, patří k těm, na něž pandemie dopadla nejtíživěji. Náklady jsou nuceny financovat prostřednictvím úvěrů.

Před koronavirovou krizí byla třetina portfolií světových aerolinek ohodnocena stupněm B+ a nižším, teď se ale počet těchto portfolií zvýšil na dvě třetiny, uvedla ratingová agentura. Stupeň B+ je horní hranicí vysoce spekulativního pásma.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému podniku či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account