Peníze - bankovky - mince - české koruny - CZK
Zdroj: Pixabay.com

V Česku je skoro 200 tisíc lidí, kterým patří akcie a nároky na dividendy, o nichž nemají většinou ani tušení. Jde o pozůstatek kuponové privatizace, na který buď dávno zapomněli, nebo se o něm ani neměli šanci dozvědět, protože kuponovou knížku původně vlastnili jejich již zesnulí příbuzní. Díky nové online službě Zapomenuté miliardy teď může každý online zjistit, zda mu nějaké akcie z kupónovky patří. A to dříve, než dojde k nenávratnému promlčení nároků.

 

Letos na podzim uplyne třicet let od začátku kuponové privatizace, během níž změnily majitele tisíce firem. V evidenci Centrálního depozitáře cenných papírů stále zůstává přibližně 750 tisíc nezařazených majetkových účtů, na něž jejich vlastníci zapomněli. “Hodnotné akcie obsahuje jen menší část z nich, stále se ale jedná až o 200 tisíc majetkových účtů. Přibližně třetina z tohoto počtu je vedená na vlastníky, kteří už nežijí. I po jejich odečtení je ale řeč o skoro 100 tisících lidí, kterým patří majetek, o němž nemají mnohdy ani tušení,” popisuje Daniel Surmař, zakladatel fintech startupu Zapomenuté miliardy.

“Celá naše služba je online a plně bezplatná až do chvíle, než případně objevíme hodnotné akcie,” říká Surmař a dodává, že služba je určena i dědicům, kteří potřebují ověřit, zda se v rámci dědického řízení nezapomnělo na akcie původně vlastněné jejich již zesnulými příbuznými.

Projekt nabízí také možnost akcie zpeněžit. “Podstatná část hodnotných akcií z kuponovky se na burze prodat nedá, protože se nejedná o veřejně obchodované společnosti,” popisuje Surmař.

Nálezné za akcie a pohledávky se stanovuje dle sazebníku a pro jednotlivé akcie se liší. Zpravidla se však pohybuje okolo 10 % z jejich hodnoty. Garantováno je, že lidé nikdy nezaplatí více než 15 % z hodnoty nalezeného majetku.

Služba Zapomenuté miliardy je koncipována jako jednorázová, fungovat bude jen do října 2021. “Letos na podzim dojde k nenávratnému promlčení více než jedné miliardy korun, jež byla původně náhradou za vytěsnění akcionářů společností jako je například Unipetrol. Lidé tak o značnou část prostředků navždy přijdou,” říká Surmař a upozorňuje na to, že majitelé cenných papírů navíc každoročně přicházejí o peníze na dividendách a dalších souvisejících náhradách, u kterých také postupně dochází k promlčení.

 

Zdroj: Zapomenuté miliardy

Komentářů: 4
 1. Eva Starostová 6 měsíci

  jak se o ně přihlásit_

  1

  0
 2. Eva Starostová 6 měsíci

  jak se přihlásit ke kuponové privatizaci?

  0

  1
  • Petr Zámečník 5 měsíci

   Co myslíte přihlášením ke kupónové privatizaci? Kupónová privatizace proběhla v 90. letech minulého století a již se k ní přihlásit nelze. Pokud se chcete dostat k akciím z kupónové privatizace, je potřeba účet v nezařazené evidenci zařadit pod některého obchodníka s cennými papíry. Nejjednodušší cesta (a nejlevnější) je zřídit si obchodní účet u Fio banky (je zdarma na rozdíl od mnohých jiných) a své akcie, pokud ještě nějaké máte, na účtu uvidíte.

   0

   0

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account