Kvůli možnému zhoršení postavení spotřebitele vláda ANO a ČSSD zřejmě odmítne navrhované upřesnění práva věřitele na náhradu za předčasné splacení spotřebitelského úvěru. K novele poslankyně SPD Jany Levové by měl kabinet podle podkladů pro pondělní schůzi poslat zákonodárcům záporné stanovisko.

Nyní má věřitel právo na náhradu účelně vynaložených nákladů souvisejících s předčasným splacením úvěru. Levová navrhuje odškodnění za náklady s takovým splacením přímo spojené. Patřily by k nim i náklady nesené věřitelem na umístění předčasně splacených peněz na trhu, takzvaná cena peněz, a odpovídající část provize vyplacená zprostředkovateli úvěru.

Kabinet poukáže na to, že Levové úprava by věřiteli zajistila i možnost dosažení zisku, což je v rozporu s evropskými směrnicemi. Poslankyně naopak argumentuje právními předpisy jiných evropských zemí. Není žádný důvod, proč by poskytovatelé spotřebitelských úvěrů v tuzemsku museli nést při předčasně splacených úvěrech vyšší náklady než například v Německu a Španělsku, napsala v důvodové zprávě. Poskytovatelé podle ní navíc mohou tyto náklady promítnout do úrokových sazeb a poplatků.

O předloze Levové rozhodnou zákonodárci. Je však možné, že ji Sněmovna nestihne do konce volebního období projednat.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account