Americkým finančním společnostem Bank of America (BofA), Goldman Sachs a Citigroup v prvním čtvrtletí klesl zisk téměř o polovinu. Za poklesem stála rozsáhlá tvorba rezerv na potenciální úvěrové ztráty spojené s koronavirem. Vyplývá to z hospodářských výsledků, které dnes firmy zveřejnily.

Bank of America oznámila, že její čistý zisk v prvním čtvrtletí meziročně klesl o 48,5 procenta na 3,54 miliardy dolarů (87,3 miliardy Kč). Firma si na úvěrové ztráty spojené s koronavirem dala stranou 3,6 miliardy dolarů.

V přepočtu na akcii zisk BofA klesl na 40 centů ze 70 centů před rokem. Zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří jej podle společnosti Refinitiv odhadovali na 46 centů, uvedla agentura Reuters.

Šéf společnosti BofA Brian Moynihan upozornil, že banka navzdory zvýšení rezerv na úvěrové ztráty dosáhla solidního čtvrtletního zisku a udržela si dobrou kapitálovou pozici.

Investiční bance Goldman Sachs v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně klesl o 49 procent na 1,12 miliardy dolarů (27,6 miliardy Kč). Banka si na úvěrové ztráty dala stranou téměř miliardu dolarů, výsledky navíc zasáhly vysoké ztráty u jejích investic do dluhopisů a akcií.

Podobně bance Citigroup v prvním kvartálu klesl čistý zisk o 46 procent na 2,52 miliardy dolarů (62,7 miliardy Kč). Na vině byla podle jejího dnešního sdělení i v jejím případě tvorba rezerv na případné ztráty způsobené koronavirem. Banka si pro tyto účely vyčlenila téměř pět miliard dolarů. Tržby se zvýšily o 12 procent na 20,7 miliardy dolarů, především díky vyšším příjmům z obchodování s cennými papíry.

Americké banky se nyní zvyšováním rezerv na úvěrové ztráty připravují na hospodářskou recesi vyvolanou šířením koronaviru. Podle analytiků by mohla Bank of America čelit ekonomickému útlumu lépe než její konkurenti, neboť se méně angažuje v kreditních kartách a má také přísnější pravidla pro poskytování půjček.

Největší americká banka JPMorgan Chase & Co v úterý oznámila, že jí čtvrtletní zisk spadl o 69 procent na 2,87 miliardy dolarů. Na ztrátové úvěry si dala stranou 8,3 miliardy dolarů, což je pětkrát více než ve stejném období loni.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account