Devět psychologů z deseti doporučuje: o dovolené rozhodně nepracujte a naplno odpočívejte. Ale jak víme, realita života je jiná. Vašim kolegům a dalším osobnostem z poradenského světa pokládáme otázku: “Sledujete v průběhu dovolené kapitálové trhy? A doporučil byste to také klientům? “{+}

Jan Maňák, BNP PARIBAS Asset Management – ředitel pro obchod ČR a SR

Ano, dívám se na vývoj trhů, často, ještě jsem se to neodnaučil, a to ani během dovolené. Je to špatný zlozvyk, neboť příliš časté sledování kapitálových trhů má negativní dopady jak na investiční disciplínu, tak míru regenerace během dovolené. K investiční disciplíně: je prokázané, že drobní investoři mají tendenci následovat historickou výkonnost, takže nakupují po velkých růstech a prodávají po velkých poklesech. Technická analýza, odhad budoucího chování trhů, je založená na stádovém chování investorů. A funguje, právě protože investoři mají tendenci se chovat stádně a jejich chování má tendenci se opakovat a tudíž jej lze do určité míry předvídat. Technická analýza je jen grafický nástroj pro takovou predikci.

Klientům zásadně nedoporučuji sledovat vývoj kapitálových trhů. Sledujte trhy s rozumným odstupem, vždyť i investiční profesionálové podléhají módám a “příběhům” s různou dobou životnosti, úplně nejhorší je být tím posledním investorem, který takový krátkodobý příběh tak říkajíc “koupí” do svého portfolia. Dovolená je tedy až druhý důvod, proč trhy nesledovat. Vždyť většina klientů kupuje investici na více let, než kolik dnů trvá jejich dovolená. Je opravdu třeba si zkazit den potápění díky informaci, že jihokorejské akcie právě spadly kvůli válečné rétorice severního souseda?

Ondřej Záruba – investiční a úvěrový poradce

Když už někam vyrazím na dovolenou, tak maximálně na 3-4 dny za kulturou. Telefon nevypínám. Na mail se taky kouknu. Co se týče kapitálových trhů, řekl bych z vlastní zkušenosti, že sledováním každý den člověk spíše ztrácí nadhled. Já praktikuji to, že si občas otevřu nějaká fundamentální statistická data nebo výroční zprávu a konfrontuji je s realitou. Když mne něco zaujme, udělám si analýzu nebo dám tip na analýzu někomu jinému. Sledovat každý den není nutné. Potřeba je mít to v  hlavě srovnané. Technickou analýzou se nezabývám, té se věnuje můj kolega. Ten u toho ovšem každý den sedět musí. Pravidelné sledování kapitálových trhů bych doporučil snad jen ve výsledkové sezóně. Jinak to je zbytečný žrout času investičního poradce. Portfoliomanažeři jsou zase jiná káva…

Martin Viktora – zakladatel webu Poradci-sobe.cz

Sledování trhů mě baví. Ale na dovolené mám většinou jen omezený přístup k internetu a dalším médiím. Takže trhy spíš nesleduji. Ovšem o to více času mám večer (ideálně za zpěvu cikád) na posezení s přáteli u sklenice vína nebo piva. A nejpozději po dvou deci přijde na diskusi o kapitálových trzích. Naštěstí jde jen o přechodný stav, po druhé skleničce už se bavíme něčím “normálnějším”.

Klientům bych sledování trhů nedopoporučil. Úplný laik nedokáže rozlišit podstatné informace od informačních šumů bez dlouhodobého významu (98% všech informací). Přeinformovaný klient je ve zbytečném stresu, který jej může vést k neuváženým a nepřiměřeným krokům. Sám ale nejsem poradcem, takže to tolik neřeším.

Martin Vlnas – šéfredaktor magazínu Finmag.cz

Vzhledem k tomu, že v zajetí jedniček a nul trávím celý boží rok, vždy se snažím, aby pro mě byla dovolená zásadně neinformační. Žádný počítač, žádná CNN ani Bloomberg a co nejméně surfování přes mobil. Vydržím to ale většinou tak tři dny. Za hlasitého protestování přítelkyně pak čtvrtý den ráno vybíhám do nejbližšího obchodu a hledám Financial Times. Nejde mi ale jen o vývoj kapitálových  trhů… “Co když se někde něco stalo a já to nevím? Co když Severní Korea odpálila atomovku? Co když bankrotuje Itálie? Co když Klaus zezelenal? Nebo, nedejbože, co když se Kobzanová pohádala s  Mašlíkovou?” Dobře, to poslední ve Finacial Times nenajdu… I tak se mi ale s čerstvou dávkou informací v žilách najednou dýchá mnohem lépe. A nezáleží, jestli zrovna cestuji autobusem po tureckém vnitrozemí, nebo se válím na pláži v Chorvatsku.

Klientům rozhodně nic podobného nedoporučuji. A když, tak jen na vlastní riziko.

Jiří Šindelář – výkonný ředitel Unie společností finančního zprostředkování a poradenství

Ano, zběžně sleduji a těm klientům, kteří se na kapitálovém trhu angažují, bych to doporučil tak činit také. Ale všeho s mírou.

A jak jste na tom vy? Dokážete během dovolené skutečně odpočívat? Nebo trpíte – podobně jako účastníci ankety – nutkavou potřebou trhy sledovat?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account