Britská centrální banka dnes ponechala základní úroky beze změn, zhoršila ale výhled růstu ekonomiky na letošní a příští rok. Zdůvodnila to rostoucími obavami z dopadů odchodu Británie z Evropské unie bez dohody a ze zpomalení globální ekonomiky. Nenaznačila však, že by se chystala úroky snížit, jak to daly najevo některé další centrální banky.

Hlavní úrokovou sazbu nechal měnový výbor na dnešním zasedání beze změny na 0,75 procenta. Uvedl přitom, že stále očekává pozvolné zvyšování úroků, i když to bude záviset na globálním oživení a hladkém brexitu. Pro ponechání úroků se vyslovilo všech devět členů měnového výboru. Také analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že Bank of England sazby měnit nebude.

Guvernér centrální banky Mark Carney hned na začátku tiskové konference uvedl, že nejistota spojená s brexitem zesílila a výrazně narůstá pocit, že by Británie mohla opustit EU bez dohody. Globální obchodní napětí je podle něj “všudypřítomné, přetrvávající a škodlivé” mnohem více, než se původně čekalo, což má dopad na výhled. Po celém světě se tak vytrácí původní očekávání, že sazby se budou dál zvyšovat.

Carney ale zdůraznil, že výhled britské ekonomiky bude záviset na formě odchodu z EU a na tom, jak brexit ovlivní spotřebitele a podniky. Na tom všem bude záviset i další pohyb úrokových sazeb v Británii, který může být směrem nahoru i dolů.

Za důležité poselství dnešní zprávy Carney označil to, že pokud nastane hladký brexit, úrokové sazby budou muset v příštích letech vzrůst, aby se zajistilo, že Británie je na cestě stabilního růstu a inflace.

Nový premiér Boris Johnson slíbil, že Británie opustí unii 31. října bez ohledu na to, zda se podaří s Bruselem uzavřít dohodu. Možnost odchodu bez dohody vyvolala nervozitu na trzích. Britská libra ke koši měn klesla na téměř tříleté minimum.

Centrální banka upozornila, že růst od roku 2018 zpomalil na úroveň pod svým potenciálem. Důvodem je nejistota související s brexitem, která má dopad na firemní investice, a slabší globální růst čistého obchodu.

Banka se domnívá, že Británii se podaří vyhnout brexitovému šoku a její prognózy počítají s hladkým brexitem, i tak ale svůj výhled vzhledem ke globálnímu vývoji ve srovnání s květnovou prognózou zhoršila. Nyní očekává, že hrubý domácí produkt (HDP) Británie letos i příští rok vzroste o 1,3 procenta. V květnu čekala na letošní rok zvýšení HDP o 1,5 procenta, v roce příštím pak mírné zrychlení na 1,6 procenta.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account