marihuana

Pokud si spojujete marihuanu pouze s povyražením teenagerů, vyvedeme vás z omylu. Konopí se začíná stále v hojnější míře využívat ve stavebním, energetickém a farmaceutickém průmyslu a byznys roste závratným tempem. Pro investory, kteří se nebojí vsadit na neobvyklé komodity, je právě investice do tohoto odvětví zajímavá.

Ačkoli průmyslové konopí obsahuje méně než 1 % psychotropní látky THC, předsudky bohužel dosud bránily (zejména v USA) v rozvoji jeho využívání. Produkce této plodiny byla v Americe zastavena v roce 1957. Mezitím 30 zemí z celého světa (včetně Číny a Austrálie) pěstování konopí podporovalo.

Konopí ovládne stavební průmysl

Naštěstí se již několik let využití marihuany neomezuje jen na “kuřivo”. Například ekologicky zaměřené rodiny objevily v konopí nízkonákladový stavební a izolační materiál šetrný k životnímu prostředí.

John Hobson, prezident Evropské asociace průmyslového konopí, vyzdvihuje přednosti této zemědělské plodiny. “Konopí je málo náročné na vstupy, má nulové požadavky na chemii, protože ho neohrožují škůdci, a roste tak rychle, že proti němu nemá žádný plevel šanci. Je to fantastická plodina.”

V Evropské unii se konopí v současnosti pěstuje na zhruba 15 tisíci hektarech. Používá se v papírenství, v textilním a stavebním průmyslu, vyrábí se z něj potraviny, bionafta, kosmetika. Stále více je uznáván jeho význam pro léčebné účely.

V popředí rozvoje konopného průmyslu v Evropě stojí se zhruba 4milionovým tržním obratem britská firma Line Technology. Na rozmanitosti její produkce lze snadno demonstrovat všestrannost této plodiny – vyrábí i komponenty pro BMW řady 5.

Podle Hobsona by konopí mělo investory lákat především tím, že jde o vysoce ziskový produkt pro pěstitele, zpracovatele i stavební firmy, a dokonce i pro koncové uživatele, protože ve všech úrovních výrobního řetězce mohou zúčastnění těžit z obrovských energetických úspor, které konopí přináší.

Lékařský výzkum nahrává marihuaně

Díky léčivým účinkům stoupá význam marihuany i v moderní medicíně. Vděční za ni mohou být zejména pacienti s chronickými nemocemi, například s epilepsií, cukrovkou nebo rakovinou, kterým ulevuje od bolesti.

“Konopí má výjimečně široké spektrum léčivých vlastností. V medicíně bylo využíváno už před několika tísici lety,” upozorňuje výkonný ředitel GW Pharmaceuticals Justin Gover.

Konopí jako léčivo

V posledních 12 letech pracovala jeho firma na léku Sativex, který využívá účinných látek ze dvou druhů konopí a pomáhá pacientům s roztroušenou sklerózou. Nyní je dostupný ve Velké Británii a v dalších čtyřech zemích. V příštím roce by měl být podle Govera schválen v téměř dvaceti dalších státech.

Gover se neobává nákladů na rozvoj konopných léčiv ani v současném nejistém prostředí. “Výrobní náklady jsou kolem 6 liber za den, což ve srovnání s výrobou ostatních nových medikamentů představuje výrazný diskont,” pokračuje. “Oproti starším generickým lékům je výroba sice dražší, je to však několikanásobně vyváženo tím, že konopí přináší výsledky v boji s nemocemi, na které zatím žádné dosud známé preparáty nezabíraly.”

Výkonný ředitel GW Pharmaceuticals doufá, že by zásadní zvrat v jeho byznysu mohlo vyvolat schválení léku ve Spojených státech, protože jde o velký trh, kde by konopná medicína určitě došla velkého uplatnění. V souvislosti s tím dodává, že by do dvou let chtěl na trh uvést také léčiva na pomoc v boji proti rakovině.

Úspěch léku Sativex naznačuje, že bude význam konopí ve farmaceutickém průmyslu růst. Licence byla již poskytnuta firmě Novartis, která šíří konopná léčiva v Asii, na Blízkém východě a v Africe, dále německému Bayeru a španělské největší farmaceutické firmě Almirall.

(Článek vyšel na InvestičníWeb.cz)

Vidíte v konopí strašáka nebo příležitost?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account