Cena platiny na světovém trhu začala strmě růst. Za posledních 30 dní přidala osm procent a v závěru týdne se obchodovala okolo 940 dolarů(22.025 Kč) za troyskou unci. V minulých dnech atakovala hranici 1000 dolarů (23.400 Kč) za unci.

Za rok se tak cena platiny zvýšila o 17 procent. Cena drahého kovu je však stále na relativně nízké úrovni, před pěti lety byla o třetinu dražší.

Platina byla dosud braná spíše jako průmyslový kov, který je díky svým vlastnostem, zejména mimořádné chemické odolnosti, v některých odvětvích prakticky nenahraditelný. Největší využití nachází při výrobě katalyzátorů do dieselových motorů a hojně se využívá také při výrobě elektroautomobilů na vodíkový pohon. Roční těžba platiny je zhruba na desetině těžby zlata.

“Platina nikdy nebyla měnovým kovem, v krizi je její chování hůře předpovídatelné. Někdy se totiž chová jako uchovatel hodnoty, někdo jako průmyslová komodita. V historii byla pouze tři období, kdy se cena platiny dostala pod cenu zlata. To třetí období zažíváme právě teď,” uvedl analytik Golden Gate CZ Marek Brávník. To dělá z platiny vynikající investici, dodal.

Drahé kovy letos zažívají oživení, růst poptávky souvisí s rostoucí nejistotou a možným příchodem ekonomické recese. Investice do zlata či platiny jsou považovány za relativně bezpečné v době eskalující obchodní války mezi USA a Čínou nebo blížícího se brexitu.

Investoři za bezpečné útočiště ve formě drahého kovu považují zlato. Když však cena zlata citelně roste, což je letošní případ, začnou se poohlížet po dalších drahých kovech. Cena zlata se za posledních 12 měsíců zvýšila o 27 procent na více než 1500 dolarů za unci. Za pět let zlato posílilo o pětinu.

Zdroj: ČTK

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account