Evropské centrální banky se podle CNBC letos opět po dlouhé době dostaly do pozice nákupčích žlutého kovu, což by mohl být jeden z  důvodů, proč cena zlatého kovu vzrostla až na současnou úroveň. Znamená to, že se chtějí centrální bankéři vrátit ke zlatému standardu?

{+}

Nákup zlata ze strany centrálních bank není ničím novým, protože se jedná o jev, který například u zemí jako jsou Čína, Indie, nebo Rusko trvá již delší dobu, v posledních měsících se ale do této skupiny dostávají také ostatní centrální banky, mimo jiné i v Evropě.

Po více než dvaceti letech se tak evropské centrální banky vrátily k nákupu zlata. Sice nejde o nějaké závratné objemy, které by vysloveně hýbaly trhem, ale už jen změna postoje evropských centrálních bank z prodejců na kupce je významnou změnou.

Evropské centrální banky ale určitě nejsou jediné, které se tento rok pustily do nákupu zlata ve velkém. Jednou ze zemí, které začaly nakupovat zlato ve velkém, je například Kolumbie, která nepatřila mezi kupce zlata také déle než deset let.

Zlato prostě začíná být zajímavou náhradou za dolar jako rezervní měnu, zejména u zemí, které byly ještě nedávno považovány za „emerging markets“. Dnes tyto země disponují obrovskými rezervami v dolarech, jež raději vyměňují za zlato. Tak jako bylo koncem devadesátých let v módě zlato ve velkém prodávat, je dnes žlutý kov opět považován za bezpečný přístav, který má lepší budoucnost, než slabý dolar. A co na atraktivitě dolaru určitě nepřidává, je také další kolo kvantitativního uvolňování, které je považováno za prakticky hotovou věc.

Celý text článku si přečtěte na serveru Investujeme.cz.0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account