Zlato je považováno za jednu z nejbezpečnějších investic. Zvláště pak v současné době, kdy akciové trhy klesají, státy jsou výrazně zadlužené a důvěra investorů ve zlepšení situace se rozplynula rychleji než mlha nad rybníčkem Brčálníkem.  Každý den čteme o tom, jak zlato překonává rekordy.

{+}

A mnoho laických investorů stále hlasitěji mluví o zlatu.

Cena zlata za posledních deset let vzrostla o 588 procent, což se jeví jako jedna z nejvýnosnějších investic. Ovšem pokud investujeme v korunách, podstatnou část výnosu sebere posilování měny. Za posledních 10 let posílila koruna k dolaru o 55 procent. Toto riziko si mnozí z laických investorů neuvědomují. Zlato je denominováno v americkém dolaru a působí v podstatě jako „protiváha“ hodnotě dolaru. Jakmile hodnota dolaru klesá, hodnota zlata stoupá.

V porovnání s „extra výnosným“ zlatem můžeme uvést například investici do akcií ČEZu. Za posledních 10 let by investor získal výnos 867 %, a to v české koruně.

Investor by si měl uvědomit, jaká je jeho referenční měna, tzn. měna, jež po ukončení investice bude používat. Korunový investor zřejmě nebude mít jako referenční měnu americký dolar a měl by tedy být při investování do nástrojů vedených v americkém dolaru obezřetný a vědomí si měnového rizika. To samozřejmě může působit oběma směry. Může investora jak připravit o výnos, tak jej naopak zvýšit.

Většina drobných investorů investuje prostřednictvím podílových fondů. Ty tuzemské jsou zaměřeny spíše na středoevropský trh. Globálně zacílených fondů je minimum. Zahraniční fondy mají širší výběr, investují globálně či ve vybraných světových regionech. Avšak jejich základní měnou je často americký dolar či euro. V poslední době však již působí na našem trhu několik fondu, jež mají korunovou třídu takového globálního fondu a zajišťují měnové riziko.

Fondy zajišťující měnové riziko jsou vhodné pro investory, kteří se chtějí podílet na růstu hodnoty zahraničních investic, ale neradi vystavují své portfolio měnovému riziku. Běžná investice do zahraničních akcií znamená riziko pohybu tržní hodnoty těchto cenných papírů plus riziko pohybu měnových kurzů. Někteří investoři na měnové riziko zapomínají a sledují pouze hodnoty indexů. Přitom vývoj měnového kurzu může konečnému výnosu jejich investic „ublížit“ (koruna posílí) nebo „pomoci“ (koruna oslabí). Někteří investoři pohlíží na kolísání měnového kurzu jako na zbytečné riziko, za které nedostávají odpovídající výnos, jiní zase jako na neoddělitelnou součást investice a setkat se lze i se spekulativním přístupem, že měnové riziko může pomoci. Existuje mnoho argumentů pro měnové zajištění (eliminace měnového rizika), i proti měnovému zajištění (je nákladné, v případě kladného měnového rizika se připravím o část výnosu). Je jen na investorovi, jakou cestu zvolí.

Při přípravě tohoto článku byly použity informace z Finanční encyklopedie.
Tuto odbornou publikaci si v případě zájmu můžete objednat za 600 Kč + poštovné přímo od vydavatele – společnosti GPM Invest (tel.: 777 003 674, e-mail: info@gpminvest.cz).

komentářů 15
 1. Joža Kolář 9 roky

  Bohužel, masa českého národa je občas informována o rekordních cenách zlata, takže leckdo může získat dojem, že nic lepšího než zlato neexistuje. A jde se nakupovat:-))
  Bohužel nikde není moc prezentována skutečnost, že rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou zlata je v některých případech víc než 40%. Nemluvě o posilující koruně vůči dolaru.

  0

  1
 2. Jan Rettich 9 roky

  Ve chvili, kdy je “medialni index” zda se na svem vrcholu, tedy o zlate se mluvi velmi a vsude, dokonce i muzete vyslechnout o tom jak je uzasne nakupovat zlato od sve kadernice, uklizecky, nebo od klientu, kteri drive o investovani nechteli ani slyset, je to pro mne znameni, ze je nacase zrealizovat pripadne zisky a poohlednout se po necem jinem.

  4

  0
  • TP 9 roky

   přesně se ztotožňuji s vašim názorem :)
   nedávno jsem se bavil s jednim místnim milionařem a ten mi řikal, že koupil za 6 milionu zlata ale teď nevi kde ho prodat :) buh vi jestli jenom neblafoval aby slyšel můj názor

   0

   0
 3. Já to vidím, jako cílenou mediální kampaň ze strany velkých investorů do zlata, kteří jenom čekají až se nažene hodně oveček ke zlatu, nafoukne se bublina, investoři prodají a ovečky to odskáčou.

  Co se týká rozdílu, Premium se dá sehnat i pod 10% u 1Oz slitků, ale chce to hledat a počítat…

  0

  1
 4. K článku:

  To autor nevymyslel lepší benchmark než ČEZ? Nepřijde mi totiž moc moudré porovnávat z pohledu buy & hold českou akcii s vývojem ceny future kontraktu na zlato. Jednak bych rád viděl někoho, kdo to zlato tímto způsobem koupil a vydělal na tom takhle (zvlášť při daily settlementu). A za druhé proč zrovna ČEZ?

  Oslabování USD k jiným významným měnám (ne k CZK) má vliv růst ceny zlata. Jsem toho názoru, že než draze zajišťovat radši podstoupit měnové riziko.

  Laický investor takřka vždy podlehne masírce, kterou dostane. Všichni ho naženou do měnového zajištění. Přitom ten rozdíl v nákladech je ohromný. Třeba 3% p.a. Přitom roční volatilita měny je třeba 15-20%, ale nemusí mít žádný dlouhodobý trend. Tzn. za cca 5 let ušetřím na poplatcích tolik peněz, že mi to pokryje případnou 20% měnovou ztrátu.

  Ke zlatu obecně. Papírové raději ne (ETF). To je nedůvěryhodné. Fyzické možná, pokud si to doma dáte do sejfu a čekáte společenskou revoluci. Tzn. jedině a pouze jako uchovatel hodnoty. Jako předmět spekulace je to nesmysl. Vysoká volatilita, vysoké transakční náklady, špatná likvidita.

  0

  0
 5. Vážení kolegové,
  ve zkratce – zprostředkovávám klientům také fyzické zlato. SPREAD 7%, vstupní poplatek 6,5 % z CČ při pravidelné a 5% při jednorázové investici. Klient si zvolí, zda zlato chce poslat domů, či ne – pokud ne, je uschováno v trezoru (samozřejmě pojištěném) a likvidita pak vypadá tak, že klient klikne v internetovém bankovnictví kolik zlata chce prodat a do týdne má peníze na BÚ (do budoucna budou existovat také kreditní karty). Co se týče názoru na bublinu – proč si myslíte, pane Řezňáku, že to je bublina?
  S pozdravem,
  PV

  0

  1
  • Dobrý den, mohl byste prosím uvést příklad? Nevím, jestli chápeme stejně pojmy. Když vezmu příklad investice řekněme 100.000 Kč (je to typické?). Kolik se konkrétně zaplatí při nákupu a kolik při prodeji? Myslím v Kč. Když tak si vezměte dnešní cenu zlata i pro teoretický prodej. Díky moc

   0

   1
 6. Pavel Fara 9 roky

  Investice do zlatých cihel je náhodou skvělá věc. A vynáší to. Všem distributorům. Z pohledu spotřebitele je to ale poněkud jinak. Většina lidí, kteří ty zlaté cihličky kupují se totiž řídí pouze emocí a většinou ani nerozumí tomu, co dělají. Mimochodem, kdo z Vás prodává zlaté cihličky, musí vědět něco o investičním trojúhelníku. Pokud ne, tak je to smutný příběh. Pokud ano, tak by mě moc zajímalo, kam ty zlaté cihly v investičním trojúhelníku umístíte?

  2

  0
  • Petr Lukeš 9 roky

   Investici do drahých kovů chápu jako zajištění proti současné situaci na finančních trzích, byť to zní – podle toho, jak investici do zlata prezentují média – jako profláknuté klišé. Proto bych drahé kovy viděl jako důležitou součást portfolia. Jenom upřednostňuji investice do stříbra, které je sice zatíženo DPH, ale podle mě je potenciál růstu této komodity obrovský.

   2

   1
 7. Dobrý den, Váš pozitivní názor na investiční zlato a stříbro se mi zdá velmi dobrý, jelikož se jako všichni na tomto webu zajímám o ekonomiku a investiční možnosti na dnešním trhu. Z mé zkušenosti musím říci, že se čím dál více setkávám s lidmi, kteří se ke komoditám vracejí, jen je mojí oblastí investiční diamant a kovy mám až na druhém místě. Jsem přesvědčena, že v dnešní době lidi raději podstoupí kurzové riziko na investici, kterou fyzicky drží v ruce než na jakékoliv papírové sliby různých institucí.

  0

  1
  • Budete se tu vzájemně poplácávat po ramenou, jak Vaši zákazníci vyzrají na krizi, když si od Vás koupí diamanty, zlaté pruty a stříbrné slitky? Paní Sofilkaničová, opravdu rozumíte diamantům a zároveň “papírovým slibům různých institucí”, když máte tak jasno, co je lepší?
   Nezapomeňme na heslo “Sůl nad zlato”, můžeme si koupit třeba akcie solných dolů, tedy vlastně – jen takové ty papírové sliby.

   0

   0
   • Petr Lukeš 9 roky

    Nikdo se tady přece po ramenou neplácá, pokud máte jiný názor, je to Vaše svaté právo. Já osobně zlato ani stříbro neprodávám, ve svém příspěvku jsem měl na mysli výlučně vlastní portfolio, které zahrnuje nejen – jak Vy říkáte – papírová aktiva, ale také investiční stříbrné mince a slitky.

    0

    0
 8. Omlouvám se pane Průcha, ale měla jsem dojem, že se tu bavíme o našich zkušenostech ohledně názorů klientů na dnešní trh a situaci, nepostřehla jsem, že by se tu někdo plácal po ramenou nebo si hrabal na svůj píseček. To že se komodity začínají stávat součástí portfólia i českých klientů, je podle mého názoru dobře. Konečně se učí klienti rozkládat své investice do několika “hromádek” a zlato, stříbro nebo kameny jsou “dlouholeté konzervy”. Možná se budete divit, ale v tomto jasno mám, jsem původem bankéř, ale vy se mi Vašimi postřehy jevíte spíše jako chemik, nicméně děkuji za Vaši reakci.

  0

  0
  • Dobrá, tak to mě mrzí, hodil jsem Vás na hromadu těch pochybných MLM zprostředkovatelů prodeje diamantových poukazů a zlatých mincí. Jen mě opravdu zaráží ten termín “papírové sliby různých institucí”.

   0

   0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account