Akciové trhy v uplynulých dnech připomínají jízdu na horské dráze a investoři v pozicích se jen obávají, aby se nezměnila v jízdu na tobogánu – jen dolů a pod hladinu. Jsou akcie už poblíž dna a lze v nejbližší době očekávat obrat k růstu? To je častá otázka. A odpověď na ni je poměrně jednoduchá.

{+}

Vzpomínáte? Začátek roku 2009 po obrovských propadech z konce roku 2008. Panika pomalu uvadla – ti, kdo zpanikařili, už dávno prodali, ostatní zlomili nad ztrátami hůl a smířili se s nimi. V tom okamžiku nejčtenější deník (Blesk) začal psát zprávy o akciových trzích a  propadech na burzách. A co se stalo?

Jakmile se o propady na akciových trzích začne zajímat bulvár, je to jednoznačná známka připravenosti burzy k nastartování nového růstu. Platí to ale i opačně: Rostou-li akciové trhy do závratných výšin, první zmínka v bulváru o výhodnosti investování do akcií by měla být pro investory seriózním varováním: Trhy budou padat.

Proč se bulvár většinou „trefí“ poblíž dna i vrcholu? Odpovědí je masa. Bulvární noviny typu Blesk jsou určeny nejširší veřejnosti. Tu zajímá víc, jestli Helenka ještě zpívá, než jestli ČEZ vydělá nebo prodělá na útlumu německých jaderných elektráren. Stejně jako ji zajímá víc 30 Kč platby u doktora, kterou vidí, než celkový stav českého zdravotnictví, který beztak nedokáže efektivně ovlivnit.

Veřejnost zajímají především věci jí blízké (dotýkající se přímo její kapsy), nebo věci velké (ať už se jedná o „velké“ slavné lidi nebo „velké“ katastrofy). Tomu se přizpůsobují i média v čele s bulvárem. Jde přeci jen o sledovanost, od níž se odvíjí inzerce. A tak se pohyby na burze dostávají do bulváru, až když jsou skutečně velké v kterémkoli směru.

Celý text článku si přečtěte na serveru Investujeme.cz.

Souhlasíte s autorem, že dokáže tabloid typu Blesku odhalit bod zlomu na trzích? Jaké jsou Vaše zkušenosti s davovým chováním?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account