Senát schválil vládní návrh novely zákona o  bankách, který zásadně mění podmínky fungování Fondu pojištění vkladů. Změny spočívají především v navýšení limitů pojištění vkladů, zkrácení lhůty pro zahájení výplaty náhrad pojištěných vkladů a navýšení příspěvků pojištěných finančních institucí. Nyní čeká návrh zákona na podpis prezidenta.

Z pohledu klientů asi nejdůležitější novinkou je navýšení limitů pojištění bankovních vkladů ze současných 50 000 eur na 100 tisíc eur (tedy cca 2.500.000 Kč). Vedle toho dojde také s  platností od 1. 1. 2011 k navýšení částek a zkrácení intervalů pro odvody příspěvků jednotlivých pojištěných institucí do společného garančního fondu. Ovšem zcela zásadní novinkou, se kterou se nyní musí Fond pojištění vkladů vypořádat, je zkrácení lhůty pro zahájení výplat náhrad pojištěných vkladů ze 3 měsíců na 20 pracovních dnů.

Pojištění vkladů se týká stavebních spořitelen, družstevních záložen a bank s českou bankovní licencí nebo poboček zahraničních bank, které jsou dobrovolně pojištěny u českého Fondu pojištění vkladů (například HSBC). Pojištění vkladů u poboček zahraničních bank může být jiné, vklady střadatelů však musí být kryty alespoň v míře odpovídající legislativě v ČR.

Aktuální výše pojištění vkladů z poboček zahraničních bank:

  • AXA: 100.000 EUR
  • Citibank: 100.000 EUR
  • Commerzbank: 90% pohledávky (detaily zde)
  • HSBC: 50.000 EUR (detaily zde)
  • ING: 100.000 EUR
  • mBank: 50.000 EUR
  • Oberbank: 100.000
  • Vklady ve slovenských bankách jsou pojištěny dokonce neomezeně (Poštová banka, Privatbanka)

Reálná ochrana nebo psychologická berlička?

Za minulý rok odvedly pojištěné finanční instituce do FPV téměř dvě miliardy korun. Objem prostředků spravovaný FPV se tak zvýšil na 14,5 mld. Ovšem celkový objem bankovních vkladů v ČR vysoko převyšuje 2 biliony korun. Např. jen ČSOB má objem vkladů více než 500 miliard korun. Pokud by došlo ke kolapsu i menší banky, prostředky ve Fondu pojištění vkladů nemohou stačit. Pomoci by musel stát, který by případně FPV mohl úvěrovat.

Jak je podle vašeho názoru pojištění vkladů pro klienty důležité?

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account