Muž s telefonem - nahrávání hovorů

Přesněji řečeno: ČNB chce uzákonit povinnost všech distributorů investičních nástrojů nahrávat všechny hovory se zákazníky.
Jak vyplývá například z informace v článku internetového portálu iDnes.cz s názvem „I klábosení s finančním poradcem se bude muset nahrát a uložit“ (zdroj dostupný zde) hodlá ČNB nechat nad rámec příslušné legislativy EU uzákonit povinnost všech distributorů investičních nástrojů nahrávat všechny hovory se zákazníky.

Co by realizace tohoto opatření přinesla?

  1. Výrazné omezení distributorů investičních nástrojů, a tím i jejich dostupnost velkému počtu zákazníků. Náklady spojené s nahráváním by menší distributoři z řad investičních zprostředkovatelů neunesli. Provize jsou v tomto sektoru relativně nízké a rozhodně zde není prostor pro takové navyšování nákladů, jaké by představovala povinnost nahrávat a archivovat hovory všech vázaných zástupů se zákazníky.
  2. Absurdní stav, kdy by docházelo k nahrávání i zcela soukromých hovorů, netýkajících se vůbec podnikání příslušných vázaných zástupců. Tomu by se dalo zabránit jedině tak, že by vázaný zástupce nosil dva mobily – jeden pro činnost v oblasti distribuce investic a druhý pro soukromé hovory. Je otázkou, kolik z nich by toto bylo ochotno dělat a zda by se raději činnosti v oblasti distribuce investičních nástrojů nevzdali.
  3. Nutnost pracovníků ČNB při provádění kontrol poslouchat stovky hodin záznamů hovorů a snažit se odchytit nějakou nekalou praktiku. Přitom je zřejmé, že nekalé praktiky se mohou odehrávat i při osobním jednání, tedy bez zaznamenávaného telefonického hovoru.

Podle mého názoru je požadavek ČNB na hranici šikany. Nahrávat hovory má význam pouze tehdy, pokud se po telefonu obchoduje, tedy přijímají se pokyny od zákazníků. To ale většina investičních zprostředkovatelů nedělá. Nahrávat všechny hovory je podle mého názoru absolutní nesmysl.

Nechme se překvapit, jak tyto snahy nakonec dopadnou….

Petr Šafránek, blog regulace2018.cz

1 komentář
  1. Robert Müller 1 rokem

    Kde to proboha žijeme….

    0

    0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account