Česká národní banka se stane oficiální součástí Evropské rady pro systémová rizika. Jde o nově vznikající orgán na úrovni Evropské unie, který by měl v budoucnu zajistit včasné varování před blížícími se hospodářskými krizemi. Vyplývá to z materiálu, který 5. ledna 2011 schválila vláda České republiky.

{+}

Ministerstvo financí navrhlo, aby v zákoně o ČNB bylo jasně zmíněno, že je národní banka součástí evropského systému dohledu, tedy i Evropské rady pro systémová rizika. Mimo rady bude Česká národní banka zastupovat ČR také v Evropském orgánu pro bankovnictví, Evropském orgánu pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní fondy a v Evropském orgánu pro cenné papíry a trhy. Tyto instituce vzniknou transformací již existujících dohledových orgánů.

ČNB plní dohledové funkce nad finančními institucemi v rámci ČR již nyní. Cílem navržené změny je jasné definování role národní banky v nově vznikajících dohledových unijních orgánech.

Zdroj: E15

Věříte, že může účast ČNB v nově vznikajících dohledových orgánech EU, potažmo samotný jejich vznik zabránit dalším krizím nebo jde jen o další krok k dalšímu posílení kontroly unie nad finančními institucemi?

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account