Česká národní banka udělila bezprecedentní pokutu 1,3 mil. Kč vázanému zástupci za porušení zákona o podnikání na kapitálovém trhu. Jaké byly okolnosti případu? Čeho se mají finanční poradci vyvarovat? A proč utlumila činnost společnost BFC Capital, pod níž vázaný zástupce působil?

{+}

Jan Werner porušil zákon o podnikání na kapitálovém trhu. Podle rozhodnutí České národní banky se dopustil dvou prohřešků:

 • poskytoval neoprávněně hlavní investiční službu podle ustanovení § 4 odst. 2 písm. d) zákona o podnikání na kapitálovém trhu, tj. obhospodařování majetku zákazníka, je-li jeho součástí investiční nástroj, na základě volné úvahy v rámci smluvního ujednání, když v období od 21.8.2008 do 4.5.2009 podával na základě své volné úvahy pokyny k obchodům s investičními nástroji jménem a na účet ____._____ _ __________, zákazníka obchodníka s cennými papíry _______ ________ _._.,

a

 • poskytoval zákazníkovi, ____ _____ __________, neúplné, nepravdivé, zavádějící a klamavé informace o stavu jeho obchodování, hodnotě majetku a výši zhodnocení, resp. ztráty, a to prostřednictvím zpráv ze dne 4.9.2008 a 13.2.2009, zaslaných elektronickou formou z e-mailové adresy ___ ______________ ____ ___. ___ ___________ na e-mailovou adresu _________ _ _______________.__.

Tolik říká rozhodnutí ČNB, kterým byl Jan Werner odsouzen k zaplacení pokuty ve výši 1,3 mil. Kč a nákladů správního řízení za 1 tis. Kč. O mnoho víc se z rozhodnutí nedozvíte.

Jan Werner a pokuta od ČNB

Jan Werner v inkriminované době pracoval jako vázaný zástupce pod investičním zprostředkovatelem BFC Capital, který zprostředkovával obchody pro obchodníka s cennými papíry Capital Partners. Podařilo se mu získat velmi lukrativního klienta (obec Dolní Bojanovice), který jeho prostřednictvím investoval přibližně 1 mil. USD. Zpočátku probíhalo obchodování standardně.

“Došlo k jednání, kdy jsme se na popud paní místostarostky snažili najít řešení tak, aby nemuseli každou transakci posvětit,” uvádí Jan Werner. Tímto řešením měla být domluva na konkrétních krocích v  případě určitého vývoje na trhu. Samotné transakce již pan Werner uskutečňoval bez výslovného souhlasu klienta, čímž překročil své kompetence dané licencí vázaného zástupce.

Paní místostarostka Eva Rajchmanová, s níž mělo k dohodě dojít, bohužel odmítla celou záležitost komentovat, a pan starosta Vlastimil Jansa, který též podepisoval za obecní úřad příslušné smlouvy, je toho času na dovolené.

“Tuto situaci jsem řešil se svými nadřízenými, což byl můj manažer a ředitel pobočky. A brali jsme to tak, že je to přání klienta. Časem jsem si uvědomil, že je to v rozporu se zákonem, ale i přesto to bylo přání klienta, jakým způsobem chce vést komunikaci,” připustil Jan Werner.

V každém případě společnost BFC Capital, pod jejíž hlavičkou pan Werner pracoval, vyšetřována Českou národní bankou podle jeho informací nebyla. ČNB se k této záležitosti s ohledem na mlčenlivost odmítla vyjádřit. Získat vyjádření zástupců společnosti se také nepodařilo. Společnost již nevykonává činnost investičního zprostředkovatele a je “v  útlumu”.

Pokračování článku na webu Investujeme.cz.

Co tomuto rozhodnutí říkáte Vy? Jaký máte na podobné tresty názor? A jak byste podobné prohřešky proti zákonu trestali Vy?

1 komentář
 1. Miroslav Trojan 10 roky

  Za prvé pan starosta nemá co investovat obecní peníze do rizikových a ničím negarantovaných nástrojů. Ale určitě mu provize, nebo podíl na provizi za investovaných cca 20 mio Kč pomohla ke “správnému rozhodnutí” /poplatek je kolem 5% a jeho velká část jde na provizi/
  Za druhé je nutno souhlasit s udělenou pokutou, protože investiční zprostředkovatel překročil svoje pravomoci
  Za třetí se není čemu divit, protože uvedené období bylo obdobím výrazných propadů na světových trzích, takže ani zprostředkovatel, ani starosta si nechtěli přiznat, že přišli o 50% a možná i více z obecní pokladny.
  Já osobně bych je zavřel oba a obstavil jim jejich majetky, protože způsobili škodu daňovým poplatníkům a starosta zneužil svoje postavení veřejného činitele k získání osobního prospěchu. Takže to je i na trestní oznámení.
  Bohužel takové věci se dějí i ve velkých městech, jako je Hradec Králové a policie nekoná, politici se vzájemně kryjí a to kupodivu napříč politickým spektrem. Každý národ má holt takové představitele jaké si zaslouží a ti si vytvářejí zákony pro svoji vlastí potřebu.
  Alespoň díky za tu pokutu!!
  Mirek

  2

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account