Doba je složitá a nejen politici hledají cestu, tápou a často doufají nebo jen tiše zoufají. Nová krize na dohled? Nebo je to jen standardní hra kdo z koho? Vydrží euro? Nejistota trvá a skepse se prohlubuje. Najít bezpečný přístav pro finance není snadné, tedy pokud není investorem hazardní hráč z přesvědčení.


{+}

Jaké jsou momentální možnosti a jak může vypadat rozhodování střadatelů či investorů. Osobně si myslím, že nyní to má daleko složitější konzervativní investor, který preferuje bezpečí investice. Právě ty jsou obvykle reprezentovány dluhopisy, ovšem díky zhoršené makroekonomické situaci je současná výnosnost těch opravdu bezpečných velmi nízká. Mezi bezpečnější emitenty dluhopisů se naštěstí řadí i Česká republika, nicméně i přes určitý pokles cen v minulých týdnech vynáší například tříletý český dluhopis cca 2,3 % p.a., což je srovnatelné s výnosy některých spořicích účtů. Výsledkem je pak logicky celkem vysoký odliv z krátkých bezpečných aktiv, jako jsou např. fondy peněžního trhu. Současná situace tedy nutí i konzervativní investory uvažovat o dalších alternativách, které trh aktuálně nabízí.

Řada klientských otázek se stále točí okolo zlata, v úvahu přicházejí i další komodity nebo některé akcie. Zejména některé dividendově silné tituly se stávají i pro konzervativní klienty alternativou. Konzervativní investor se určitému svázání se sazbami nevyhne ani při nákupu zajištěných produktů, ale ty, které mají dobrý podklad, mohou být zajímavým kompromisem.

Pro investory s menší averzí k riziku jsou současné ceny akcií a některých komodit na velmi zajímavých hladinách. Trochu problém je, v jaké investovat měně. V českých korunách velký výběr investičních titulů není, euro se potácí nad propastí a dolar také není žádná výhra. A co se týče cen akcií, většina investorů nyní asi řeší otázku, zda se budou či nebudou opakovat ceny z jara 2009 a tedy, zda ještě vyčkávat nebo ne. Tady je ale každá rada drahá. A asi jediné racionální řešení v této situaci zní: nakupovat postupně. Investor si tak zajistí průměrnou cenu, která může být ve finále velmi atraktivní.

Trochu jednodušší to mají investoři s orientací na dividendy. Dle výše očekávané dividendy se mohou jednoduše rozhodnout, zda je pro ně dividenda dostatečnou odměnou za přijaté riziko. Nicméně ani v tomto případě bych se postupných nákupů úplně nezříkal.

Podíváme-li se na aktuální investiční příležitosti, zajímavé jsou již zmíněné dividendové tituly, a to jak u nás, tak ve světě. Většinou jsou to akcie ze sektorů utilit či telekomunikací. Naopak, před krizí díky dividendám oblíbené finance nyní až na výjimky dividendy nenesou a investoři se jich spíše zbavují. Na druhou stranu se tento obor může stát pro vyhledávače adrenalinu a vysokého výnosu zajímavou příležitostí. Stačí se podívat na pětiletý vývoj akcií, Čechům celkem blízkých, Erste. Příležitostí nemusí být pouze banky, ale většina akcií je nyní „v akci“.

Dalším aktivem, kde se dají hledat dobré příležitosti, jsou komodity. Zajímavé jsou zejména pro investory, kteří se ztotožňují s názorem, že vyřešení dluhové krize se neobejde bez zvýšení inflace. Komodity jsou totiž v inflační době jedním z nejlepších udržitelů hodnoty a nehovoříme zde pouze o stále populárním zlatě, ale o komoditách jako celku. Pokud se bude i nadále dařit rozvojovým zemím a jejich obyvatelstvo bude dále bohatnout, tak by se mělo dařit i zemědělským komoditám.

Co tedy poradit zkušenému a co méně zkušenému investorovi? Přečtěte si celý článek na serveru Investujeme.cz.

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account