V době krize a ekonomické nestability zválšť se pro většinu lidí bezesporu stává důležitou otázka “Kde získat peníze a jak je utrácet co nejefektivněji?”. Odpověď přitom není složitá. Tvrdí to alespoň student VŠE Filip Davydov. O své názory se podělil prostřednictvím serveru Investujeme.cz.

{+}

Jsem student prvního ročníku VŠE, hodně času věnuji studiu a to i  mimo školní program a zároveň ještě společně se svými rodiči a bratrem provozuji rodinný podnik v Rusku, odkud jsem před dvěma roky přijel do Prahy. Ekonomická témata mě začala zajímat již od mala, jelikož před svýma očima jsem vždycky měl za vzor své rodiče. Přečetl jsem si hodně knih z různých oblastí ekonomie a managementu a troufnu si říct, že k dnešnímu dni už mám svůj vlastní názor na některé věci, jež se odehrávají na jevištích ekonomického života společnosti.

Vytvořil jsem vlastní model rodinného rozpočtu, na jehož současnou podobu jsem přišel po třech letech jeho používání, modifikací a  neustálého zdokonalování. Neodvážím se říci, že jeho dnešní podoba je už konečná, vůbec ne! Stále hledám cesty k maximalizaci užitečnosti, pohodlí a jednoduchosti použití tohoto modelu rozpočtu, využívám nejmodernějších postupů výpočtů a praktických znalostí z různých oblastí účetnictví a informatiky.

Proč to používat?

Používat jakýsi prvotní rozpočet svých financí jsem začal před třemi lety, kdy došlo k začátku celosvětové krize. V té době mi bylo 17 let. Intuice mi poradila: „Potřebuješ více peněz než obvykle. Nastává totiž doba nestability a finančního úpadku.“

První, co mě v té době napadlo, byla fráze nejbohatší ženy na světě všech dob, Američanky Henrietty Jane Greenové (od koho se ještě učit, když ne od úspěšných lidí). Tuto frázi jsem jednou spatřil v nějaké knize a zněla podobně jako: „Každý cent, který uspoříme, je centem, který jsme dostali za svou obrovskou práci zdržet se a neutratit jej.“ [1] Tato věta mě dovedla k závěru, že šetření peněz je také jakousi formou výdělku, ale méně náročnější a pracnější než samotná práce.

Pro koho je?

Rodinný rozpočet je vhodný pro všechny skupiny obyvatelstva počínaje osamělými chudáky a konče multimilionáři. Možná vám to teď přijde trochu divné, ale z mého hlediska i lidé úspěšní a velmi bohatí mají, co se učit. V opačném případě je naprosto pohltí a spolkne evoluce a moderní způsoby řízení jak firemního, tak i osobního života. Stát se slavným není tak relativně tak těžké, jako udržet se na vrcholu Olympu.  Proto jedním z mých životních mott je neustálý rozvoj a práce na všech aspektech své osobnosti.

Vraťme se ale k tématu rozpočtu. Konečná tabulka u různých lidí se bude lišit, ale její struktura a smysl, který nese pro člověka, by měly zůstat beze změn.

Podstata

Co to je za rozpočet, o kterém tady stále mluvím? Především to je jeden z nástrojů na šetření peněz. Jak tedy funguje? Uvedu tady svůj vlastní příběh.

V době, kdy jsem svůj model ještě nepoužíval, moje měsíční výdaje činily 100 % (schválně nechci uvádět částky v absolutních veličinách jednak, protože se jedná o moje soukromí, a jednak s procenty to bude o  něco názornější). Teď tyto výdaje klesly zhruba na 82 % (téměř o 1/5) a  to i přesto, že se moje potřeby v posledních letech značně zvýšily. Nejsem bohužel (nebo bohudík) v nějakém modelu z učebnice mikroekonomie, kde bych toto faktum mohl opustit. To je reálný život, a proto některé věci tady vypadají trošku jinak, než nám říkají knihy a poučky.

Ze začátku smyslem mého osobního rozpočtu bylo pouhé sledování a  evidence všech peněžních výdajů včetně internetových plateb, nákupů zboží a potravin.

Nedá se vyjádřit slovy, do jaké míry jsem byl vyděšen tím, za co většinou utrácím peníze. Šlo převážně o absolutně nepotřebné věci, například spoustu sušenek a potravin obecně, které přinejlepším stihnu vyhodit, než začnou hnít, a další věci, které jsem pak nikdy nepoužil. Myslel jsem, že se bez nich neobejdu, ale racionální pohled zvítězil nad veškerými mými domněnkami.

Zajímá Vás, jak navrhované řešení funguje a jaké jsou jeho další výhody? Přečtěte si celý text na serveru Investujeme.cz.

Jak na návod Filipa Davydova pohlížíte Vy? A co byste poradili svým klientům?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account