I přes nedávný razantní propad trhů zaregistrovaly správcovské společnosti relativně málo odkupů. To ostatně potvrzuje i Jan Maňák. „Investoři na aktuální situaci reagovali celkem zdrženlivě,“ konstatuje v podcastu a přiznává, že nejen jeho tato skutečnost překvapila.

„Možná je to tím, že lidé primárně řešili svoji každodenní situaci, protože koronavirová krize dopadla na každého z nás. V té situaci nebyl čas řešit okamžitě investiční portfolia, navíc trhy během několika dní velmi prudce spadly – i o více než 30 %, některé se dokonce blížily až k 50 % propadu – a pak už bylo na ukončování akciových pozic pozdě.“

A pokud porovnáme předchozí krizi z roku 2008 a tu současnou? Jaké vnímá odlišnosti v chování trhů?  „Panika je podobná, investoři prodávají v podstatě všechno, co se dá a shání likviditu. Když se trh začal před dvanácti lety odrážet od svého dna, byl ten pohyb tradiční. Investoři nejprve nakupovali velmi bezpečné korporátní dluhopisy, postupně rizikovější dluhopisy, emerging markets a na akcie došla řada až naposledy.“ Akciové trhy obrátily teprve v březnu 2009, zhruba půl roku po krachu Lehman Brothers.

Také nyní očekával podobný průběh, i vzhledem k tomu, že centrální banky významně intervenují prostřednictvím nákupu dluhopisů. „Ale tentokrát akcioví investoři prokázali mnohem víc odvahy a hnali akciové trhy nahoru rychleji, zatímco dluhopisy poměrně dlouhou dobu váhaly. A teď je otázka, kdo má pravdu – akcioví optimisté nebo dluhopisoví medvědi?“ dodává.

A co dalšího přináší dnešní podcast? Dozvíte se, pro koho je nynější pokles akciových trhů životadárný, jak si alespoň částečně zajistit portfolio proti propadům trhů a třeba také to, jaké čtyři modely investičních portfolií jsou pro investory zajímavé.

 

Jan Maňák bude jedním z řečníků panelové diskuse  na téma Jak fondy obstály v krizi, která je součástí konference FINfest Online.

 


Jan Maňák

Ředitel obchodu pro Českou republiku, Polsko a Slovensko v BNP Paribs Asset Management. Harcovník finančních trhů. Krizi roku 1997 prošel jako dealer na peněžních a derivátových trzích (GiroCredit ČR a Erstebank ČR), následně se šest let staral o Treasury potřeby velkých českých společností aby se dva roky staral o nabídku investičních produktů České spořitelny. Od léta 2008 nabízí investiční produkty BNP Paribas Asset Management českým a slovenským klientům. Poradci a klienti fondy znají pod jmény Parvest, BNP Paribas L1, BNP Paribas Plan a další. Jeho klienti jsou privátní bankéři, brokeři, instituce, správci fondů. Nepřímo každý, kdo se někdy zajímal o investice.

  • Osobní motto: I po osmnácti letech na trzích se stále učím… kromě číslovky v průběhu let nemusím na tomto mottu nic měnit 🙂


0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Forgot your details?

nebo

Create Account