Prakticky každý investor hledá odpověď na otázku, zda investice diverzifikovat anebo nikoliv. Odpověď je však pro každého jiná. Někdo se bojí vsadit všechny peníze na jednu kartu, jiný zase nechce mít ze svého portfolia ZOO (jak říká o široké diverzifikaci Warren Buffett).

{+}

A existuje zde vůbec nějaká zlatá střední cesta?

Někdo na diverzifikaci nedá dopustit, a i když se tím vlastně připravuje o zajímavé zisky z určitých aktiv, jistota, že neprodělá balík, je pro něj nejdůležitější. Někteří investoři zase vsadí většinu svých investičních prostředků do jednoho produktu, o němž jsou přesvědčení, že jim přinese zajímavý výnos. Jejich výdělek může být velice zajímavý i po relativně krátké době, ale dost riskují. Kdo investoval v polovině roku 2007 všechno do akcií, pravděpodobně nebude dnes ze svých výnosů nijak nadšen. Kdo ale investoval ve stejné době do zlata, bude určitě hodně spokojený a určitě bude souhlasit s výrokem Warrena Buffetta a jemu podobnými.

V dnešní době je ale zaměřování se jedním směrem přeci jen poněkud ošemetné. Prakticky neexistuje investiční třída, nebo produkt, který by investoři mohly považovat za „bezpečný přístav“. Už ani zlato, které se této nálepky pravděpodobně nikdy nezbaví, při dnešních cenách není tím, co bývalo, ani švýcarský frank, jehož růst utnulo rozhodnutí SNB o intervenci, neskýtá možnost růstu. U ostatních běžných investičních nástrojů si také není nikdo jistý tím, jakým směrem se budou pohybovat, a to jak v krátkém, tak i v delším horizontu. Scénářů na možný budoucí vývoj je tolik, kolik je na trhu analytiků, a pravděpodobnost jejich naplnění klesá s jejich rostoucím počtem.

Diverzifikace ano, ale s rozumem

Takže diverzifikace nejspíše ano. Otázkou zůstává, do čeho a kolik. Odpověď je na první pohled jednoduchá, protože zní: je to individuální. Každý investor má jinou představu o svém potenciálním výnosu (i když asi každý chce zkrátka maximum) a zejména o riziku, které je ochoten při jeho dosahování podstoupit. Pro dynamického investora bude úplně zbytečné, aby investoval čtvrtinu portfolia do bezrizikových cenných papírů, které mu prakticky pouze vážou prostředky, které by mohl investovat jinde, s vyšším rizikem a výnosovým potenciálem.

A na druhé straně zase bude asi nelogické, když konzervativní investor s kratším investičním horizontem bude investovat většinu peněz do akcií, a komodit. Stejně tak bude poněkud nerozumné, aby investor „rozložil“ své investice rovnoměrně do úplně všech produktů, které na trhu najde, protože výsledek bude v konečném důsledku nanic.

Akcie by v portfoliu investora chybět neměly, i když v poslední době je situace na akciových trzích po celém světě dosti nepřehledná a nejistá. Akcie jsou podle mnoha analytiků podhodnocené a i přes nejistotu současnou nejistotu na trzích jsou spíše optimističtí a nečekají medvědí trh. V každém případě by měli investoři jednotlivé tituly, případně investiční produkty dobře vybírat a své rozhodnutí dobře přemyslet. Zajímavým prvkem při omezování rizika může být pravidelné investování, které investorům zajistí klidnější spánek i při propadech na trzích.

Celý text článku si můžete přečíst na serveru Investujeme.cz.

A jaký názor na diverzifikaci máte Vy, profesionálové?

0 komentářů

Napsat komentář

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account