Future farming
Zdroj: Futurefarming.cz

Obrátil se na nás kolega, že může investovat do projektu Future Farming přes formu dluhopisů. Nevěděli jsme, o co se jedná, a tak jsem se podívali. Veškeré informace jsme nalezli na Futurefarming.cz.

Fakticky se jedná o nákup dluhopisu do začínající firmy, která se zabývá bohulibou myšlenkou. Výroba a pěstování potravin bez poškozování životního prostředí. Myšlenka krásná. Držme palce! Přesuňme se však, od myšlenky k investicím.

Podobných myšlenek je ve světě více. Objevují se termíny jako ekologické zemědělství, vertikální farmaření a mnoho podobných. Že se jedná o nové odvětví zemědělství je jasné. Téma přitahuje investory. Nejznámější je asi bratr Elona Muska jménem Kimbal Musk, který se rozhodl jít cestou ekologického zemědělství, kdy již v roce 2016 založil společnost Square Roots sídlící v Brooklynu. A stejně jako jeho bratr věří, že změní svět.

Jako investoři si však musíme uvědomit, že když investuji peníze, tak mám 2 možnosti. Buď se stát majitelem firmy (podílníkem), což se fakticky rovná nákupu akcií a podílu ve firmě, nebo mohu firmě peníze půjčit. A to se dělá prostřednictvím dluhopisů. Jinými slovy, že já firmě půjčím své peníze, které využije na rozvoj svého businessu. V průběhu půjčky mě platí sjednaný úrok a na konci období vrátí celou jistinu.

A právě druhá forma je náš případ. Společnost Aquaponic Farming Technology s.r.o., emitovala dluhopisy ve výši 250 000 000 Kč (a další 2 malé emise s 25 000 000 Kč) s roční výplatou kupónu (výnosu) v rozmezí 6,2 – 9,6 %. U některých typů dluhopisů existuje i kvartální výplata kupónů.

Vždy, když někam chcete investovat, ptejte se, co za investicí stojí. I když je záměr skvělý, jako investor bych se měl zeptat, co se stane, když to nevyjde? Co se stane s mou investicí?

V našem případu se jedná řekněme o startup. O úplně nové odvětví, nové trhy, nové zákazníky a půdu neprobádanou. Firma sice deklaruje vlastní vývoj 8 let (což nikdo nezpochybňuje), ale firma jako taková je na trhu cca 1 rok. Není tedy ani uzavřené účetnictví a nevíme, jak si firma stojí oproti konkurenci. Navíc podle webových stránek se jedná o unikátní firmu s jedinečným know-how. Viz. bod č. 4 proč investovat, citujeme:

V současnosti jsme na českém i evropském trhu jedinou společností, která vyvíjí vlastní aquaponické systémy, u kterých následně zajišťuje jejich výrobu a dodávku.” Což ale vlastně může být i nevýhoda. Nemáte s čím danou firmu srovnávat, hodnotit a porovnat. Na druhou stranu to může být super kauf s tím, že firmě se opravdu podaří zrealizovat svůj záměr a skutečně se změní potravinový svět díky Českým chytrým ručičkám (kéž by se zadařilo!).

A v tom spatřujeme zakopaného psa. Jako dluhopisový investor při defaultu společnosti na Vás toho moc nezbude. Nejdříve bude uspokojen stát (sociální, zdravotní pojištění, daně), posléze banky a pak možná držitelé dluhopisů. Otázkou je, kolik majetku na investory zbude ve firmě. Možná nějaký patent? Business plán? Budova? Nevíme. Stejně tak to může být opačně. Firmě se bude velmi dařit a ovládne trh. Poté si ale říkám, že být jako jeden z prvních investorů, tak požaduji vyšší výnos a chci participovat na růstu hodnoty firmy jako takové. Hodnota startupů může raketově růst. Ale pokud nebudete mít podíl ve firmě, na růstu participovat nebudete.

Pokud jste fanoušek nových technologií, spasení světa a věříte kolegům, zkuste. Osobně do investice nepůjdu. Podle prospektu není poskytnuta jakákoliv záruka či ručení. Někdy bývá dluhopis zaručen například nemovitostí, majetkem firmy atd. Nyní logicky není žádné ručení. Nová firma nemá žádný majetek.

Future Farming fandím. A chápu, že nové projekty se bez rizika neobejdou. A kdo nic neriskuje nic nemá. Ale pokud bych se finančně měl podílet na startupu, asi bych požadoval větší zhodnocení a vyšší podíl na zisku. Takto dluhopisový majitel má velké riziko s omezeným výnosem.

Držíme palce!

komentáře 2
 1. Jan Maňák 3 měsíci

  Ano, pozvali mě na jejich prezentaci, pravděpodobně využívají externí call centrum, slečna nebyla schopná říct, odkud kontakt na mě pochází. Možná že právě už tohoto serveru a že tu máte podobné zkušenosti.

  celé řízení mé účasti na videoprohlídce bylo velmi profesionální – průběžně přišlo několik připomínek do mailu i formou sms. Velmi profesionální forma prezentace přes http://www.demio.com.

  Mladý chlapík zasvěceně vysvětloval technologii aquaponií a hnojení rybími exkrementy. Rozhodně budil emoce, pesticidy v naší moči, potravinová soběstačnost, salát na trhu za 90 korun, které shodou okolností pěstují. Dezertizace jižní Moravy.

  Bohužel mi po 25 minutách zazvonil důležitý telefon, ale do té doby se ani náznakem nepřiblížili dluhopisům, na co je financování určeno, jak jsou zajištěné. Finanční stabilita společnosti, síla rozvahy. Přitom prezentace byla plánovaná na 30 minut a předpokládám, že při své marketingové profesionalitě čas dodrželi.

  Mám stejné připomínky jako pan Prim – firma je nová a nemá na justici jedinou účetní závěrku. Možná jsou dluhopisy nějak zajištěné. Zcela určitě bych se tím zabýval, pokud bych o takových dluhopisech uvažoval.

  Také bych doporučil skutečným zájemcům o dluhopisy se zajet podívat na nějakou jejich halu, jestli to tam vypadá tak super jako na videu. Otázkou také je, jestli případná aktiva nejsou zajištěná ve prospěch nějaké banky a nebo jestli k takové zástavě jiným věřitelům nemůže dojít v budoucnosti.

  Prezentace nijak nepřipomínala klasické dluhopisové roadshow. Žádný finanční analytik by to asi neakceptoval, žádný ale zjevně ani nebyl pozván. Byl to čistý marketing, pokud můžu posoudit, působivý. Nějaký salátek z jejich produkce bych si asi koupil.

  0

  0
 2. . 3 měsíci

  Jooo, mně taky volali. Bába se prořekla, že telefon našla na tomto webu.

  0

  0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Partneři


Chcete zde mít své logo?

nebo

Příhlásit se jménem a heslem

nebo    

Nepamatujete si své heslo?

nebo

Create Account